Facebook Google+ Twitter

Krwawe wybory w Iraku. Obama gratuluje odwagi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-07 18:13

Zakończyły się historyczne wybory w Iraku. Mieszkańcy tego kraja od rana wybierali nowy parlament. Głosowanie nazywane było testem narodowego pojednania, bo do urn poszli zarówno szyici jak i sunnici, którzy pięć lat temu zbojkotowali głosowanie.

Wybory przebiegały jednak w cieniu zamachów. Łącznie w całym kraju zginęło 38 osób, a 110 zostało rannych. W pierwszych godzinach głosowania na iracką stolicę spadło 60 pocisków moździerzowych. - Rano usłyszałem serię eksplozji w okolicy szkoły. Chwilę później pocisk spadł tutaj. Na szczęście byliśmy daleko - opowiadał jeden z mężczyzn.

Właśnie w obawie przed zamachami w większości miast obowiązywała godzina policyjna, a na ulicach porządku pilnowały tysiące żołnierzy i policjantów. W Bagdadzie wprowadzono zakaz jazdy samochodami, ale wkrótce po zamachach, zakaz ten zniesiono.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama złożył gratulacje Irakijczykom, którzy wzięli udział w wyborach. "Mam wielki szacunek dla mieszkańców tego kraju, których nie powstrzymały akty przemocy i skorzystali oni ze swego prawa do oddania głosu w wyborach" - napisał Obama w swym oświadczeniu.

Jednym z pierwszych głosujących był iracki premier Nuri Al Maliki. -Ten dzień nie jest łatwy. Ale jest efektem determinacji Irakijczyków, by do wyborów doszło mimo przeszkód - powiedział premier. To właśnie jego partia jest faworytem wyborów. Do urn poszli też sunnici, co jest niewątpliwym sukcesem, bo poprzednie wybory zostały przez nich zbojkotowane.

Amerykanie liczą, że teraz sami Irakijczycy przejmą odpowiedzialność za kraj, a oni będą mogli rozpocząć wycofywanie się z Iraku. Wstępne wyniki wyborów spodziewane są w środę

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: wybory Irak Obama


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.