Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4254 miejsce

Krwiodawcy - Dzieciom poprzez sport i rozrywkę

Po raz kolejny w naszym kraju wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Krwiodawcy. Jest to najważniejsze Święto dla tych dla których oddawanie krwi i pomoc innym bardziej tej krwi potrzebującym jest priorytetem.

Logo Turnieju Piłki Nożnej. / Fot. Robert SzulcJako krwiodawca jest mi bardzo bliskie to co robią organizacje i stowarzyszenia zrzeszające honorowych krwiodawców. W związku z tym że zbliża się nasze święto (Przypominam 14 czerwca) więc po raz kolejny sprawdzam co dla krwiodawców przygotowują różne instytucje. Na razie większość z nich coś planuje jednak nie wszyscy chcą powiedzieć jak oni będą organizować nasze święto. Możemy więc spodziewać się wielu imprez od akcji poboru krwi, rejestracji dla dawców szpiku do innych ciekawych imprez towarzyszących.

Jedną z organizacji która już zaczyna /mimo że mamy dopiero kwiecień i święta Wielkiej Nocy/ organizować imprezy w ramach święta jest Piotrkowskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi ,,KRWINKA,, Postanowiłem zapytać organizatorów o to przedsięwzięcie. Moim gościem tym razem jest Pan Robert Szulc - Prezes tego Stowarzyszenia.

Witam Panie Prezesie. Jak idą przygotowania do Światowych Dni Krwiodawcy.
Witam panie Redaktorze. A bardzo dobrze. Na razie mamy przerwę z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, ale mogę powiedzieć że większość pracy jest już zrobiona więc ze spokojem czekamy na nasze imprezy.

Czyli już pełny odpoczynek?
Ależ skąd. Nie powiedziałem że już mamy wszystko zapięte na przysłowiowy ostatni guzik. Najważniejsze rzeczy są już zrobione, ale jeszcze dużo pracy przed nami. Pracy, do której zaangażowanych jest sporo osób.

Czyli przygotowania do imprezy idą pełną parą?
Oczywiście. Każdy z członków naszego stowarzyszenia zaangażowany w przygotowania wie co ma robić i dlatego jak zawsze wiem że znów się uda.

Miałem okazję raz być na Państwa imprezie. Bardzo mi się podobała.
Dziękuję za komplement. Mam nadzieję, że nie tylko Panu Panie Redaktorze. Po raz kolejny wracamy ze swoimi imprezami do Sulejowa. Tym razem przed nami V Jubileuszowy Turniej Piłki Nożnej dla dzieci o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego pod hasłem ,,Krwiodawcy – Dzieciom,,.
Tegoroczny turniej organizujemy dla dzieci w kategorii U – 10 i młodsi. Imprezie patronuje Narodowe Centrum Krwi, Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień, Starosta Powiatu Piotrkowskiego Pan Stanisław Cubała, Burmistrz Sulejowa Pan Wojciech Ostrowski, Prezes ŁZPN oraz Prezes OZPN w Piotrkowie Trybunalskim.

Przyznam szczerze że jak na taką dużą imprezę to udało się Panu to zorganizować.
Po pierwsze nie mnie tylko całemu Stowarzyszeniu w tym młodzieży zrzeszonej w Społecznej Akademii Bezpieczeństwa. Proszę pamiętać że ja jestem tylko wykonawcą pewnych działań. Po drugie duża w tym zasługa mojego zastępcy Jacka Kocięby, który mieszka w Sulejowie i który wykonał sporo pracy, aby impreza się udała. Po trzecie żeby zorganizować fajna imprezę nie ważny jest termin tylko dobre chęci. A po czwarte impreza była dla dzieci i skoro one były zadowolone to znaczy że impreza była udana.

A co w tym roku oprócz piłki nożnej?
W tym roku znów dwie duże imprezy. Patrząc na okres na pewno i sporo pracy. Zaczynamy 22 kwietnia wspomnianym wcześniej turniejem piłki nożnej. Natomiast 10 czerwca organizujemy kolejny już konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych. W tym roku udział w konkursie zaproponowaliśmy szkołom nie tylko z Piotrkowa Trybunalskiego, ale gminy Sulejów i Moszczenica. Ponadto konkurs plastyczny połączony zostanie w Terenową Grą Samarytańską wspólnie z Piotrkowskim Hufcem ZHP. Do tego dochodzą akcje poboru krwi. W tym roku po raz pierwszy wspólnie z Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Poza tym wiele imprez towarzyszących w których udział bierze nasze Stowarzyszenie i Społeczna Akademia Bezpieczeństwa.

Czyli będzie się działo?
Owszem. Więcej nie mogę powiedzieć bo to słowa Jurka Owsiaka /śmiech/i mógłby się na mnie obrazić. Szkoda że nie po raz kolejny takie dwie duże imprezy odbędą się poza Piotrkowem Trybunalskim.

Czy mam rozumieć że miasto nie jest zainteresowane takimi imprezami?
Niestety tak. Jednakże nie chcę wnikać w decyzje Piotrkowskich władz. Ważne jest dla mnie że inne jednostki samorządu terytorialnego są zainteresowane organizacją takich imprez na swoim terenie.

A czy uczestnicy waszych imprez będą mogli czuć się bezpiecznie?
Oczywiście. Proszę pamiętać, iż są to imprezy bezpłatne, a uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Zawsze informujemy Policję o naszych imprezach i pomoc w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa uczestników. Ponadto rozważamy udział firmy ochroniarskiej choć jak powiedziałem nie jest to konieczne i nie musimy tego robić.

Z tego co wiem jest Pan Ratownikiem Medycznym czyli bezpieczeństwo dzieci jest dla Pana priorytetem?
Tak. To prawda. Szczególnie po tym co się teraz dzieje. Musimy jednak pamiętać, iż będą to imprezy o charakterze sportowym i rekreacyjnym, na którą każdy będzie mógł wejść. Nie będzie można nikomu zabronić uczestniczyć w naszych imprezach. Nie można tak jak jest na imprezach kulturalnych i płatnych wprowadzić żadnych obostrzeń typu że napoi powyżej 0,5 litra nie można wnosić. Tutaj zapewnienie bezpieczeństwa będzie musiało być zrobione w innej formie.

Czyli będzie bezpiecznie?
Oczywiście. Będziemy mieli wsparcie Policji oraz strażaków ochotników z Sulejowa więc powodu do niepokoju nie widzę.

Wspomniał Pan o Społecznej Akademii Bezpieczeństwa. Co to za grupa?
To grupa, którą stworzyłem aby promować zdrowie i bezpieczeństwo wśród dorosłych i dzieci poprzez m.in szkolenia z pierwszej pomocy które sam prowadzę. To moje dziecko więc jestem dumny z tego jak się rozrasta i jak młodzież do niej należąca czynnie bierze udział w naszych imprezach, szkoleniach i pokazach.

Ale głównym waszym elementem działalności jest krwiodawstwo?
Oczywiście. Naszym priorytetem jest promowanie idei honorowego krwiodawstwa a także rejestracji dla dawców szpiku i świadomej transplantologii.

A co Pan sądzi o dawcach szpiku i transplantologii?
Uważam że to sprawa która w naszym kraju w dalszym ciągu jest tematem tabu. Nadal jest za mało dawców do biorców. Ponadto zbyt często jeszcze zdarza się że dawcy się wyłamują kiedy ma już dojść do wykonania przeszczepu. Ja tego niestety nie rozumiem i pewnie nie zrozumiem nigdy. Jestem oczywiście jak najbardziej za świadomą transplantologią i możliwością przekazywania swoich narządów po śmierci innym osobom.

A DKMS i ich reklamy w telewizji. Nie pomagają w tym?
Panie redaktorze. Poruszył Pan temat który jest bardzo trudny. Dzwoni do mnie wiele osób z pytaniem gdzie się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku.
Odpowiedzi których udzielam mogą być dla niektórych zdziwieniem. Po pierwsze jeżeli ktoś chce się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku niech zrobi to poprzez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Wojewódzkie Ośrodki Rejestracji Dawców. Tam po zbadaniu pacjenta i pobraniu 5 ml krwi zostanie wprowadzona procedura rejestracyjna. Mimo że ktoś uzna że bardziej bolesna z czym się oczywiście nie zgadzam gdyż przy oddaniu krwi pobiera się 450 ml to jest i bezpieczniejsza i etycznie zgodna z zasadami. Co do firmy DKMS mam swoje zdanie i nie jest ono najlepsze ze względu na pewne działania niezgodne z prawem których się kiedyś dopuszczali. Ponadto proszę pamiętać że rejestracja poprzez DKMS odbywa się w sposób w który ciężko jest uzyskać prawidłowe informacje na ten temat. Wolontariusze nie mają zielonego pojęcia o tym jak wygląda sposób rejestracji nie potrafią prawidłowo odpowiadać na pytania dlatego że ich zadaniem jest jak największa ilość zarejestrowana poprzez ich akcje. Problem etyczny to również brak badań lekarskich, pobieranie wymazu z ust i wysyłanie pocztą do siedziby firmy. Powiem tak. Długo by o tym opowiadać.

Przecież to są dane DNA?
Oczywiście. Ja nie chciałbym aby moje DNA dostało się w niepowołane ręce poprzez transport poczty lub innego operatora. Tym bardziej że coraz częściej słyszymy o tym że przesyłki pocztowe giną. I mimo że polskie prawo na to pozwala to wątpliwość moralna pozostaje. Proszę również pamiętać o tym iż otrzymanie karty z firmy DKMS nie jest potwierdzeniem zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Takie potwierdzenie możemy otrzymać na piśmie albo z POLTRANSPLANTU albo z Wojewódzkiego Ośrodka Dawców Szpiku.

Ale popiera pan rejestracje dla dawców szpiku?
Oczywiście. I zawsze będę popierał. Wciąż jest nas za mało jako dawców i to pokazuje jak jesteśmy w tym temacie zacofani. Oczywiście jest lepiej niż było kilka lat temu ale do tego by mówić że jest rewelacyjnie jest niestety daleko. Dlatego jak mamy pytania czy wątpliwości proponuję kontakt z RCKiK lub Ośrodkiem Dawców Szpiku. Tam wykwalifikowani pracownicy udzielą wszystkich potrzebnych informacji.

A Pan jest zarejestrowany?
Oczywiście. Ja bym nie był?. Jestem wpisany na listę Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej POLTRANSPLANT czyli moje dane immunofenotypowe są umieszczone w światowym rejestrze dawców szpiku BONE Marrow Donor Worldwide. A to oznacza że jestem gotów do tego by w razie potrzeby oddać szpik temu kto będzie tego potrzebował.

Panie Prezesie. Co by Pan życzył naszym czytelnikom z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych?

Życzę wszystkim aby te święta były przepełnione miłością domowego ogniska i aby dla każdego z nas były one zdrowe, spokojne i spędzone w rodzinnym gronie.

Dziękuję za rozmowę.


Robert Szulc jest Ratownikiem Medycznym, Instruktorem Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi I stopnia który oddał ponad 22 litry krwi a ponadto jest Prezesem Piotrkowskiego Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi ,,Krwinka,, i koordynatorem medycznym Społecznej Akademii Bezpieczeństwa działającej przy Stowarzyszeniu i Wydziale Zarządzenia Kryzysowego Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.


Na rozmowę o szpiku umówiłem się już po świętach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.