Facebook Google+ Twitter

Kryminał na plażę - „Czyste szaleństwo” Charlaine Harris

Lily Bard, sprzątaczka z Shakespeare, odnajduje na siłowni zwłoki mężczyzny. Ponieważ jest wyjątkowo inteligentną sprzątaczką, szybko ocenia sytuację: „Nawet przez chwilę nie myślałam, że śpi. Nie spałby przecież przygnieciony sztangą”. Po tej błyskotliwej dedukcji, bohaterka wplątuje się w kolejną zagadkę kryminalną.

 / Fot. okładka, Znak„Czyste szaleństwo” to druga powieść, w nowym cyklu Charlaine Harris, z detektywem-amatorką Lily Bird w roli głównej. Lily, młoda kobieta z mroczną tajemnicą z przeszłości, dla relaksu trenuje karate i ma wyjątkową zdolność pakowania się w kłopoty. A gdy już wejdzie w ich epicentrum, stara się dociekać prawdy na własną rękę. Jej zawód pozwala na docieranie do informacji skrywanych w czterech ścianach mieszkań, w których sprząta, więc wiedzę tę stara się wykorzystać w dobrej sprawie.

Także w tym przypadku, bo jak się okazuje, zabójstwo na siłowni to tylko wierzchołek góry lodowej. Elementy układanki zaczynają się zazębiać: są i inne ofiary, włamania, wybuch bomby, rasizm w małym miasteczku. I tym wszystkim problemom, ramię w ramię z policją i detektywem Jack’iem Leeds’em stawia czoła Lily.

Choć Harris Agatą Christie nie jest, to na plażę i letnie wieczory jej książkę z pewnością można polecić czytelniczkom, które chcą odpocząć od poważniejszych tematów. Panom pozostawiam jednak Chandlera. Autorka nie oferuje skomplikowanej intrygi, ale zagadkę, którą szybko da się rozwikłać i to zdecydowanie w amerykańskim stylu, czyli zmuszając bohaterkę do osobistego zaangażowania się w schwytanie przestępcy. W „Czystym szaleństwie” bywa więc zaskakująco, niebezpiecznie, ale i… romantycznie, bo jak przystało na kryminał dla pań, Lily przeżywa też niezwykły romans.

I może właśnie na tym polega popularność książek Harris, która proponuje na bohaterkę niezwykłych przygód zwyczajną kobietę, w przeszłości bardzo doświadczoną przez los, która nie tylko poradziła sobie w życiu, ale jeszcze świetnie odnajduje się w roli tropiciela przestępców, jest godnym przeciwnikiem dla mężczyzn i jeszcze obiektem pożądania.

Mankamentem powieści jest niestety dość nierówne tempo, niektóre fragmenty tracą bowiem dramatyzm. Nierówne także są kreacje postaci. O ile w przypadku Lily można nawet mówić o próbie skonstruowania postaci głębszej psychologicznie, to już pozostali bohaterowie oryginalnością raczej nie grzeszą. Warto też przed sięgnięciem po tę lekturę przeczytać część pierwszą cyklu Harris „Czysta jak łza”, bo w innym przypadku, niektóre fragmenty, dość istotne dla zrozumienia działań Lily, nie będą czytelne.

Autor:
Charlaine Harris
Wydawnictwo: Znak , Maj 2011
ISBN: 978-83-240-1633-4
Liczba stron: 280
Wymiary: 125 x 195 mm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.