Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3679 miejsce

Kryminał nie rodzi się tam, gdzie jest trup. Bonda i Miłoszewski debatowali o polskim kryminale

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof w Warszawie odbyła się niezwykła debata "Królestwo polskiego kryminału" z Katarzyną Bondą i Zygmuntem Miłoszewskim.

Katarzyna Bonda, Zygmunt Miłoszewski, Monika Płatek / Fot. Weronika TrzeciakW debacie udział wzięli królowa polskiego kryminału Katarzyna Bonda oraz zdobywca Paszportu Polityki i Nagrody Wielkiego Kalibru Zygmunt Miłoszewski. Debatę poprowadziła polska prawniczka, dr hab. prof. UW Monika Płatek.

Prowadząca zrobiła wywiad wśród czytelników znających powieści Bondy i Miłoszewskiego oraz autora, którego ceni - Jakuba Szamałka i dowiedziała się, o co nie należy pytać na takim spotkaniu. Autorzy nie lubią pytań o to, co ich inspiruje oraz nad czym teraz pracują. - To jest już moje ulubione spotkanie - przyznał Zygmunt Miłoszewski.

Skąd się bierze popularność kryminałów? I dlaczego Dostojewski nie uchodzi za autora kryminałów, a Arthur Conan Doyle tak? Jak stwierdziła Monika Płatek, kryminał nie rodzi się tam, gdzie jest trup czy leje się krew.

Zygmunt Miłoszewski / Fot. Weronika TrzeciakZanim Zygmunt Miłoszewski odpowiedział na te pytania, zażartował, że zawsze uważał, iż miejsce pisarza jest na scenie. Bowiem debata odbyła się w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a miejsce dla gości znajdowało na scenie, skąd Miłoszewski mógł wreszcie widzieć całą publiczność. Autor trylogii o komisarzu Szackim stwierdził, że dziś "Zbrodnia i kara" zostałaby uznana za powieść kryminalną. Jego powieść przypomina serial "Columbo", w którym od początku wiadomo, kto zabił. Co więcej, uznano by, że Dostojewski się wzoruje na tym serialu.

Katarzyna Bonda / Fot. Weronika TrzeciakKryminał to nie tylko wątek kryminalny, obecnie opisuje się również problemy, które są ważne społecznie. Tak jest w przypadku Katarzyny Bondy, która zastanawia się, czy jej powieści powinny stać na półce z kryminałami. Powieść kryminalna ewoluowała. Jak Katarzyna Bonda napisała pierwszą książkę, kryminał nie był w Polsce popularny. Nie powstawały debaty na ten temat, poważni naukowcy nie zajmowali się tym gatunkiem, a ludzie wstydzili się, że czytają takie powieści. – W tamtych czasach okładało się kryminał w gazetę, gdy jechało się tramwajem – wspomniała Bonda.

Szwedzi nauczyli nas tego, że kryminał powinien być powieścią społeczną. Kryminał nie wymaga biegłej znajomości historii, literatury, tekstów kulturowych. Zdaniem Miłoszewskiego nawet człowiek, który stracił pamięć by go zrozumiał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nie czytałam jeszcze "Bezcennego" ani powieści Bondy. Znam tylko "Polskie morderczynie" oraz "Zbrodnię niedoskonałą" tej autorki. Nie mogę więc wypowiedzieć się na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książki Bondy są tak obszerne, że rozpadają się przy czytaniu, niestety. Nie wiem czy na pewno ilość przechodzi w jakość.
A "Bezcenny" Miłoszewskiego wymaga ręki dobrego redaktora.
Szkoda, że wydawnictwa nie przykładają się bardziej do pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Weroniko, jak Pani wie, wszystkie literówki, potknięcia wykazuję w ramach wewnętrznej korespondencji na W24, nigdy pod tekstem. Mój „problem” polega na tym, że w trakcie czytania czegokolwiek obejmuję wzrokiem trzy, cztery wyrazy równocześnie. Do mózgu idzie informacja dot. sensu tego, co przeczytałam… Dlatego pisząc komentarz nie zauważyłam potknięcia. Skupiłam się na przekazie a on mnie rozbawił, stąd określenie: „śmiała teza”…
Podtrzymuję to, co napisałam wcześniej o tekście. Jest świetny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miało być powieść kryminalna, a nie pisarz kryminałów. Już poprawiłam ;) Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Autor trylogii o komisarzu Szackim stwierdził, że dziś "Zbrodnia i kara" zostałaby uznany za pisarza kryminałów." - ciekawa teza. :)

Powyższy artykuł to lektura obowiązkowa dla miłośników Bondy i Miłoszewskiego.

W świetny sposób napisana relacja - tylko się uczyć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.