Facebook Google+ Twitter

Kryminał ostry jak brzytwa! 1974 Davida Peace'a

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-22 15:06

Jest zima 1974 roku w Yorkshire. Bomby bożonarodzeniowe i ucieczka lorda Lucana, Leeds United i Bay City Rollers, a w kinach Egzorcysta. Eddie Dunford ma pracę, jakiej pragnął. Jest korespondentem działu kryminalnego w „Evening Post”.

1974 / Fot. Materiały promocyjneJest zima 1974 roku w Yorkshire. Bomby bożonarodzeniowe i ucieczka lorda Lucana, Leeds United i Bay City Rollers, a w kinach Egzorcysta. Eddie Dunford ma pracę, jakiej pragnął. Jest korespondentem działu kryminalnego w „Evening Post”. Nie wie jednak, że czeka go wizyta w piekle. Martwa dziewczynka z łabędzimi skrzydłami przyszytymi do pleców. Obóz Cyganów w kręgu ognia. Korupcja wszędzie, gdzie się spojrzy…

Yorkshire lat 70. z debiutanckiej powieści Davida Peace’a to pełne przemocy, przeżarte korupcją miasto, w którym nie tylko przestępcy są czarnymi charakterami. Napisana zarazem poetyckim i szorstkim językiem historia łączy w sobie wątek kryminalny z opowieścią o nieradzącym sobie w życiu, cynicznym korespondencie działu kryminalnego. Jego marzenia o karierze dziennikarza nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością, a los sprawia, że staje się jedyną osobą, która może przerwać serię okrutnych morderstw.

David Peace wychował się w Yorkshire w latach 70. i dobrze pamięta, jak wracając ze szkoły do domu, słuchał fałszywych taśm Rozpruwacza z Yorkshire. Kwartalnik „Granta” wybrał go Najlepszym Młodym Powieściopisarzem 2003 roku. W 2007 magazyn „GQ” uznał go za Pisarza Roku. David Peace mieszka obecnie w Japonii.


Oszałamiający debiut Peace’a uczynił dla hrabstwa Yorkshire to, co Raymond Chandler i James Ellroy zrobili dla Los Angeles (...) Niesamowita (...) zwalająca z nóg powieść, napisana z ogromną pasją i wyczuciem tempa.
„Yorkshire Post”

Po prostu – oto przyszłość brytyjskiej powieści kryminalnej.
„Time Out”

Peace odnalazł własny głos – pełen oszałamiającej, skrzącej się poezji i szarpiącej nerwy przemocy.
„Uncut”

Tytuł: 1974
Tytuł oryginału: 1974
Autor: David Peace
Autor przekładu: Jan Hensel
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 15.02.2010r.
Ilość stron: 384
ISBN: 978-83-7648-630-7
Oprawa: miękka
Format: 130 x 200 mm
Cena: 36,00 zł

Prószyński 0 S-ka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.