Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22080 miejsce

Krynica - Zdrój. Święto muzyki i śpiewu pod egidą Jana Kiepury

Od 2 sierpnia 2013 roku w Krynicy - Zdroju odbywa się cykl koncertów 47. Festiwalu im. Jana Kiepury. Impreza potrwa jeszcze do 17 sierpnia, a jej dobrym duchem i motorem napędowym jest znakomita śpiewaczka, Alicja Węgorzewska - Whiskerd.

Przez pierwszą połowę sierpnia Krynica - Zdrój żyje festiwalem im. Jana Kiepury. / Fot. Krzysztof KrzakTa wybitna mezzosopranistka, której powszechną rozpoznawalność przyniósł udział w jury telewizyjnego programu "Bitwa na głosy" pojawiła się na krynickim festiwalu w ubiegłym roku jako tzw. "twarz" imprezy. W tym roku Alicja Węgorzewska - Whiskerd sprawuje już funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się w tym samym roku, w którym artystka przyszła na świat. Już pierwsze dni krynickiego święta muzyki i śpiewu pozwalają na stwierdzenie, iż Węgorzewskiej i jej ekipie udało się tchnąć nowego ducha w tę imprezę utożsamianą przez blisko trzy dekady z osobą Bogusława Kaczyńskiego. Przede wszystkim rozszerzony został gatunkowy wachlarz muzyki prezentowanej na festiwalu, któremu patronuje wybitny tenor Jan Kiepura. Impreza została rozbudowana do dwóch tygodni, a ukochanym "dzieckiem" Alicji Węgorzewskiej wydaje się byćAlicja Węgorzewska - Whiskerd w natłoku dyrektorskich obowiązków nie unika spotkań i rozmów z melomanami na krynickim deptaku. / Fot. Krzysztof Krzak

Kiepuriada, czyli Festiwal Młodych
Podczas tego "Tygodnia Młodych i Wybitnych" prezentowani są młode, a czasami nawet bardzo młode osoby zajmujące się muzyką, dla których krynicka impreza jest pierwszą poważniejszą szansą na pokazanie się szerokiej, bo festiwalowej publiczności. "Kiepuriadę rozpoczął koncert zatytułowany "Genialne dzieci, genialna młodzież", podczas którego wystąpiła wyjątkowo utalentowana muzycznie młodzież. Niektórzy z wykonawców mieli już za sobą debiuty artystyczne, a nawet sukcesy na lokalnych przeglądach i konkursach muzycznych, wszyscy jednak stoją dopiero na początku swojej kariery artystycznej.
Śpiewa Michał Szyc z towarzyszeniem Młodej Polskiej Filharmonii pod batutą Adama Klocka. / Fot. Krzysztof KrzakPrawdziwym wydarzeniem pierwszego tygodnia festiwalu muzycznego w Krynicy - Zdroju okazał się koncert Młodej Polskiej Filharmonii, młodzieżowej orkiestry działającej jako projekt Fundacji Zwierciadło, którego to projektu ambasadorem jest m.in. Alicja Węgorzewska. Dwudziestu sześciu młodych (od 17 do 21 lat) muzyków pod dyrekcją Adama Klocka wykonało najpierw utwory z gatunku muzyki popularnej, a pochodzące z repertuaru m.in. Stinga, Leonarda Cohena, Joe Cockera oraz zespołów Coldplay, Coma, Kings of Leon, INXS w rewelacyjnych aranżacjach na orkiestrę symfoniczną. Młodych filharmoników swych doświadczeniem wsparli: Robert Kubiszyn, kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, laureat Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej uznanych polskich perkusistów, laureat wielu nagród jazzowych, na co dzień koncertujący z Anną Marią Jopek. Solistą był 23 - letni wokalista, uczestnik "Szansy na sukces" i programu "X - Factor", Michał Szyc, zapowiadający się na bardzo wszechstronnego piosenkarza, świadomie dysponującego swoim głosem, już dziś śpiewający w sposób przykuwający uwagę i - co rzadkie wśród młodych adeptów sztuki wokalnej - niezmanierowany. W drugiej części koncertu publiczność zgromadzona w Domu Festiwalowym, którego funkcję pełni w tym roku ogromny namiot rozstawiony na krynickim deptaku, usłyszała w wykonaniu Młodej polskiej Filharmonii motywy filmowe skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera do takich filmów, jak m.in. "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Ziemia obiecana", "Dziewiąte wrota" czy "Podwójne życie Weroniki".Gra Młoda Polska Filharmonia, dyryguje Adam Klocek. / Fot. Krzysztof Krzak
Promocji młodych talentów, do których Alicja Węgorzewska, jako szefowa Fundacji Start Smart ma szczególny sentyment, służyły też koncerty "Krynickie debiuty", czyli wielka gala operetkowo - musicalowa finalistów 5. konkursu im. Iwony Borowieckiej, występ zespołu Romanca, grającego muzykę cygańską oraz zaplanowany na środę, 7 sierpnia koncert Filharmoników z Luksemburga promujących płytę "Beata Szałwińska - Aconcagua Project" z milongami i tangami Piazzolli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.