Facebook Google+ Twitter

Krystian Kozerawski: Dziennikarz kojarzy się z tradycyjnymi mediami

Krystian MacKozer Kozerawski jest muzykiem znanym choćby z zespołu Artrosis. Obecnie współtworzy grupę Electric Chair. Mackozer to również znany bloger technologiczny. Na jego blogu mackozer.pl znajdziemy informacje o nowościach ze świata Apple. Krystian opowiedział nam, co sądzi na temat dziennikarstwa obywatelskiego i czy widzi swoją działalność w jego ramach.

 / Fot. Archiwum Krystiana KozerawskiegoJesteś osobą znaną w sieci choćby z blogu mackozer.pl czy działalności muzycznej. Jako aktywny użytkownik internetu powiedz, proszę, czy zetknąłeś się ze zjawiskiem dziennikarstwa obywatelskiego?
Zetknąłem się z takim pojęciem nie raz. Od jakiegoś czasu dziennikarstwo obywatelskie jest bardzo popularne zwłaszcza dzięki blogom, Twitterowi, YouTube czy Facebookowi. Pamiętać jednak należy, że nie każdy blogger czy użytkownik Twittera jest od razu dziennikarzem.

Przemysław Pająk: Drażni mnie arogancja dziennikarskich celebrytów

Twój blog nie jest komercyjny, przy jego pomocy realizujesz jedną ze swoich pasji. Częstokroć jesteś dla wielu osób źródłem informacji na tematy, które poruszasz. Poniekąd więc uprawiasz również dziennikarstwo obywatelskie. Czy myślałeś o swojej działalności w sieci w tych właśnie kategoriach?
W tym pytaniu poruszasz tak naprawdę kilka różnych kwestii? Jestem człowiekiem, który w życiu potrafi skupić się tylko na własnych pasjach, co z jednej strony jest zaletą, a z drugiej wadą. Staram się więc robić wszystko by moje pasje przynosiły mi też dochody. Pytanie czy mój blog jest komercyjny czy nie, na pewno zrodziłoby wiele skrajnych opinii. Moim zdaniem nie jest ale nie ukrywam, że przynosi mi on dochody.

Piotr Najsztub: Dziennikarz obywatelski powinien być pieniaczem

Co do dziennikarstwa obywatelskiego, to tak jak już wspomniałem, nie uważałbym, by każdy blogger, piszący na jakiś konkretny temat, stawał się od razu dziennikarzem, choćby i obywatelskim. Oczywiście z powodzeniem można mnie uznać za takiego i to już od bardzo dawna, gdyż moją przygodę z blogowaniem rozpocząłem 5 lat temu, od dwóch blogów na temat Irlandii, gdzie zajmowałem się właściwie całym spektrum spraw, od kultury, historii po sprawy społeczno-polityczne.

Nie upierałbym się jednak przy etykiecie "dziennikarz obywatelski" z prostej przyczyny. Dziennikarz kojarzy mi się bardziej z tradycyjnymi mediami, które czy nam się to podoba czy nie, przegrywają właśnie z całą aktywnością internetową, poczynając od krótkich informacji wysyłanych ad hoc i do tego in situ (z miejsca zdarzenia), po wszelkiej maści felietonistykę internetową, będącą komentarzem choćby do tych krótkich informacji wysyłanych na Twitterze czy Facebooku.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Dla mnie osobiście dziennikarzem obywatelskim jest osoba przepełniona misją przekazywania informacji o otaczającym ją świecie, o ważnych wydarzeniach. Dla mnie prawdziwymi dziennikarzami obywatelskimi byli internauci i bloggerzy z Iranu, Egiptu czy ostatnio z Libii. Jeden z nich, Mohamed Nabous, mieszkaniec Bengazi zginął kilka dni temu podczas nagrywania kolejnego materiału. Oni robili to faktycznie bezinteresownie, pokazując światu coś ważnego, a czasem strasznego dzieje się wokół nich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Aga
  • Aga
  • 02.04.2011 10:21

Czas na chirurgów obywatelskich!;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Grabski
  • Krzysztof Grabski
  • 01.04.2011 10:19

Reklama firmy Apple?

A dziennikarz jest po studiach dziennikarskich?

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 01.04.2011 07:56

Powiedział co wiedział, niekomercyjny monotematyczny bloger.
Cóż za odkrywcza elokwencja.
Dziennikarstwo obywatelskie, to przede wszystkim sposób wydawców na nie płacenie dziennikarzom. Czyli obniżanie własnych kosztów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.