Facebook Google+ Twitter

Krystyna Janda uczci swoje 60. urodziny jubileuszowym spektaklem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-12-18 11:40

Krystyna Janda, która 18 grudnia obchodzi swoje 60. urodziny, przygotowała dla siebie specjalny prezent. Postanowiła wystawić w Teatrze Polonia sztukę Eugene'a O'Neilla "Zmierzch długiego dnia". Premiera jubileuszowego spektaklu odbędzie się 20 grudnia.

 / Fot. Teatr PoloniaKrystyna Janda (Mary) wcieli się w rolę osoby nienawidzącej teatru, który według niej zniszczył jej całe życie. Sztuka opowiada o jednym dniu z życia rodziny Tyronów, w której każdy walczy z uzależnieniem. Oprócz Mary, która nałogowo przyjmuje morfinę, występuje trzech mężczyzn (Rafał Fudalej i Michał Żurawski lub Piotr Żurawski) uzależnionych od alkoholu.

"Zmierzch długiego dnia" Eugene'a O'Neilla jest jego najsłynniejszym dziełem, powszechnie uważanym za arcydzieło. Autor za tą sztukę został odznaczony pośmiertnie Nagrodą Pulitzera w dziedzinie dramaturgii.

Krystyna Janda urodziła się 18 grudnia 1952 roku w Starachowicach. Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorek. Krystyna Janda debiutował rolą Maszy Kułyginy w dramacie "Trzy siostry" Antona Czechowa, którą wyreżyserował Aleksander Bardini w Teatrze Telewizji w 1974 roku. Jednak, za jej prawdziwy debiut filmowy uznaje się występ w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z Marmuru" w którym to wcieliła się w rolę Agnieszki. W późniejszych latach występowała także w m.in. "Dyrygencie", "Człowieku z żelaza" czy "Golemie". Obecnie jest również fundatorką i Prezesem Zarządu "Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury".

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.