Facebook Google+ Twitter

Krystyna Łybacka: Twórzmy gimnazja z niedużymi klasami

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-19 22:28

Reforma oświaty, choć wprowadzona kilkanaście lat temu wciąż budzi kontrowersje. O zdanie w sprawie gimnazjów zapytaliśmy Krystynę Łybacką, byłą minister edukacji narodowej i sport, a dziś posłankę SLD.

 / Fot. Adrian DąbrowskiKarol Darmoros: Reformę systemu edukacji wprowadzono już 12 lat temu. Jak Pani ocenia pomysł wprowadzenia gimnazjów?
Krystyna Łybacka, była minister edukacji, posłanka SLD: Od początku było to rozwiązanie kontrowersyjne. Nie tyle ze względu na istnienie gimnazjum, ile ze względu na przedział wiekowy, w którym gimnazjum się rozpoczyna. Dlatego, że to jest najtrudniejszy czas w osobowym i fizycznym rozwoju człowieka. To jest okres buntu, pojawiają się kłopoty wychowawcze. W momencie, kiedy nakłada się na to zmiana szkoły, anonimowość ucznia, brak rozpoznania ucznia przez nauczyciela często zanim pedagog pozna gimnazjalistę, ten już zdąży narozrabiać. Stąd najwięcej problemów wychowawczych w tych szkołach.

I to jest największy problem gimnazjów – agresja
Tak, ale ta agresja występuje z wielu powodów. Pierwszym z nich jest już wspomniany przeze mnie wiek gimnazjalistów. Drugi to anonimowość. Ktoś, kto jest anonimowy znacznie częściej popełni wykroczenie, niż wtedy kiedy wie, że natychmiast będzie rozpoznany z imienia i nazwiska. Po trzecie, gimnazjum powinno charakteryzować się jak najmniejszą ilością uczniów w klasach, a także szeroką ofertą zajęć pozalekcyjnych i jak najlepszymi nauczycielami. Niestety żaden z tych warunków nie jest spełniony. Samorządy szukają oszczędności i likwidują gimnazja. Na przykład bogaty Poznań, który wpadł na pomysł zlikwidowania kilkunastu gimnazjów, dopychając uczniów do innych oddziałów. Również nikt nie selekcjonuje nauczycieli, a ci w gimnazjach powinni być najlepiej wynagradzani. Zajęcia pozalekcyjne służyłyby lepszemu poznaniu ucznia i zainteresowaniu go jakimś tematem. Pewnie w przyszłości trzeba będzie likwidować gimnazja, ale należy pamiętać, że młodzi ludzie to nie są zapałki, które można łatwo przestawiać.

Ale to Pani, będąc ministrem edukacji, pozwoliła na łączenie gimnazjów z podstawówkami…
Ja pozwoliłam, ale przejściowo. Zrobiło się wiele szumu, że pozwoliłam, ale pierwszą rzeczą, którą zrobiła pani minister Hall to wpisała to do ustawy. Czym innym jest założenie teoretyczne, a minister Handke (twórca reformy oświaty – przyp. red.) bujał w obłokach, a czym innym są realia. Jeżeli jest gmina, której nie stać na to, by wybudować nowe gimnazjum lub jeżeli mamy do wyboru albo połączenie gimnazjum i podstawówki, żeby ono tam pozostało, albo jego likwidację, to zapewniam Pana, że mniejszym złem jest połączenie tychże szkół. Tym bardziej, że odpada nam wtedy brak rozpoznania ucznia.
B.G.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jeśli wywiad Ci się podobał i podoba Ci się idea bloga www.iktomaracje.pl zagłosuj na nas w konkursie na blog roku. Wyślij C00080 na 7122. Tutaj wszelkie informacje: http://www.blogroku.pl/kategorie/-b-iktomaracje-b-pl-blog-publicystyczny,gwjmy,blog.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe są pomysły i mądrość Pani Łybackiej. Jestem przkonany, że taką mądrością będzie też tryskała za 10 lat obecna Halowa.
Ja mam za to pomysł zupełnie prosty i gwarantujący pozytywne efekty dla rodziców i uczni: przegonić Łybacką i Halową a Handkego zamknąć w ciemnicy razem z Buzkiem oraz wrócić się do systemu dwuetapowego. Jest najtańszy i najskuteczniejszy.
Popieprzone reformy, które wymagają ciągłych zmian i wciąż generują kosztowne machinacje niczego nie zmieniają i nie zmienią. To permanentny taniec schizofrenika w pierwszym stadium delirium.
Niestety mamy przed sobą kolejne stadia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno są jakieś decyzje, których nie mogły podejmować dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.