Facebook Google+ Twitter

Krystyna Pawłowicz z PiS: "Szymborska nie kojarzy mi się z Polską"

W mediach nie ustaje dyskusja na temat poezji Wisławy Szymborskiej. Krystyna Pawłowicz z PiS stwierdziła, że polska noblistka nie była poetką jej marzeń: "Wisława Szymborska nie kojarzy mi się z Polską, z polską wierzbą, nie kojarzy mi się ani z polską przyrodą, ani polską historią".

Niektórzy posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie przepadali za poezją Wisławy Szymborskiej. Według profesor Krystyny Pawłowicz, poeta ma swoje obowiązki wobec narodu, z których Szymborska się nie wywiązała. W dodatku była lewicową artystką, zaangażowaną po jednej stronie politycznego sporu: "Jej wiersz, "Nienawiść", który przeczytałam w "Gazecie Wyborczej" w czasach, kiedy niezbędna była lustracja, co dziś widać, pokazywał jej polityczne zaangażowanie po jednej stronie. Wisława Szymborska kojarzy mi się z Noblem, ale nie kojarzy mi się z Polską, z polską wierzbą, nie kojarzy mi się ani z polską przyrodą, ani polską historią"- mówiła w Tok FM.

Co zarzuca się Szymborskiej? Zobacz

Z kolei Adam Hofman powiedział, że nie ma w PiS dyscypliny w ocenie dokonań artystycznych Szymborskiej: "Każdy ma swoje odczucia" - mówił poseł PiS.

To nie pierwszy raz, kiedy politycy, wbrew ogólnym nastrojom, krytycznie oceniają działalność niektórych poetów. Jakiś czas temu atakowali Czesława Miłosza i sugerowali, że był antypolskim poetą.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Anna Kowalska
  • Anna Kowalska
  • 09.02.2012 15:16

Do Mirka Kramarza: bo nie wydaliby Jej nic, tak jak to zrobili z pierwszym tomem wierszy. Wydali, kiedy zamieściła te właśnie wiersze, biedaku!

Komentarz został ukrytyrozwiń
a
  • a
  • 06.02.2012 21:11

A kto to jest Pawłowicz ? Wypowiada się o Noblistce przed pogrzebem ? KATOLICZKA ? Tak jak pisowcy mówili ,że dobrze że nareszcie zdechł Geremek ? Wojny i głodu w tym kraju potrzeba , może zaczną się szanować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
J 23
  • J 23
  • 06.02.2012 21:03

PISOWSKIE DZIADOSTWO NIE UZNAJE ŻADNYCH WIELKICH POLAKÓW - z zazdrości , bo swoich nie mają!

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
  • f
  • 06.02.2012 18:23

Wiersze o komunistach,jednoznaczna deklaracja POlityczna,a jednocześnie wielka, uniwersalna mądrość-to dziwna mieszanka,coś mi to przypomina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ad. wypowiedzi M. Kramarza
Świat usłyszał o "wierszach komunistycznych" i to od samej Szymborskiej, która wypowiedziała się na ten temat w reportażu K. Kolendy - Zaleskiej "Chwilami życie bywa znośne" już kilka lat temu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrzwj W
  • andrzwj W
  • 06.02.2012 13:50

Potwierdza się moja teorja <Tytuły naukowe nie swiadczą o czyjejś mądrosci Czym wyższy tytuł tym większy idiota Pawlowska jak umrzesz co o tobie będą pisać internauci Ja wiem co napiszę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
joker
  • joker
  • 06.02.2012 13:42

Pawłowska jest za głupia -zreszta jak cała watacha pisowc&#8364;w -aby zrozumieć poezję p .Szymborskiej i dla tego opowiada takie głupoty To są osobniki o niskim poziomie inteligencji prawdziwa polsko-katolicka swołocz

Komentarz został ukrytyrozwiń
4896
  • 4896
  • 06.02.2012 12:50

Co to ludzie nie wymyślą - Szymborska była artystką, sic!
Czy tu nie ma mądrych moderatorów?????

Komentarz został ukrytyrozwiń

PiS jest formacją schyłkową.
Działacze tej partii przestali być politykami, są tylko krytykami i jako tacy się wypowiadają.
Niezręcznością pytających jest zwracanie się do nich o opinię na temat zmarłej Poetki jeszcze przed pogrzebem.
Krytyk obciachowy nie szanuje zasady, że o zmarłch tylko dobrze lub wcale.
Krytyk z partii tonącej brzydko się chwyta...

Komentarz został ukrytyrozwiń
?????
  • ?????
  • 06.02.2012 12:12

"ale są artystami bo ludzie ich wybrali" Panie Robercie, zechce mi Pan wyjaśnić co to znaczy? I podać przykład. Jak się wybiera artystę? Poprzez głosowanie, losowo?