Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31196 miejsce

Krystyna Szalewska – spotkanie z artystką

W Toruniu odbyło się spotkanie z wybitną toruńską graficzką Krystyną Szalewską. Podczas wyjątkowego finisażu wystawy, spośród publiczności wylosowano osobę, do której trafiła jedna z prac tej znanej i cenionej artystki.

Zofia Melechówna, aktorka Teatru im. Willama Horzycy podczas recytacji wierszy będących inspiracją dla twórczości Krystyny Szalewskiej / Fot. Łukasz KołtackiSpotkanie rozpoczęło się o godz. 17 na II piętrze Ratusza Staromiejskiego, gdzie od listopada ubiegłego roku trwa monograficzna wystawa pt. "Krystyna Szalewska - grafika, rysunek, malarstwo". Jest to zbiór około 150 prac stworzonych przez tę zajmującą ważną pozycję w sztuce Torunia 2 połowy XX wieku artystkę. Wystawione zostały akwarele, collage, rysunki oraz grafiki pochodzące z wielu źródeł, m.in. Muzeum w Grudziądzu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku a nawet ze zbiorów prywatnych. Ekspozycja wiąże się jednocześnie z 45-leciem pracy artystycznej jak i 70-leciem urodzin.

Artystka oprowadziła wszystkich po wystawie swoich prac / Fot. Łukasz KołtackiKrystyna Szalewska urodziła się w 1938 roku w Przerośli koło Suwałk. W 1963 roku uzyskała dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni grafiki. Wcześniej stała się absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. Jej prace charakteryzuje wyjątkowa delikatność połączona z subtelną kolorystyką i perfekcyjną kreską, co jest wyjątkowo przyjemne w odbiorze. Dzieła Krystyny Szalewskiej, cieszące się ogromną popularnością znajdują się w zbiorach muzeów zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Niektóre znalazły swoje miejsce w Watykanie czy Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Przez Muzeum Okręgowe w Toruniu wydany został wyjątkowy katalog, który upoważniał do bezpłatnego wstępu na spotkanie z graficzką. Na 120 stronach, prócz tekstów dotyczących samej artystki i jej twórczości znaleźć można spis prac, nagród, wyróżnień a także mnóstwo recenzji m.in. Bogusława Mansfelda, Damiani i Giuseppe Vasi czy Gabrielli Brunssich. Wśród posiadaczy tego wyjątkowego wydawnictwa rozlosowano ręką artystki jedną z jej prac pt. "Cicha noc w Kazimierzu". Szczęśliwcem w konkursie został Jerzy Gawor.

Jerzy Gawor, zwycięzca w losowaniu pracy Krystyny Szalewskiej / Fot. Łukasz KołtackiOd lewej: Krystyna Szalewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz, kurator wystawy Agata Rissmann, Jerzy Gawor / Fot. Łukasz KołtackiLosowanie poprzedziły recytacje wybranych wierszy z katalogu, czego podjęła się aktorka Teatru im. Willama Horzycy w Toruniu – Zofia Melechówna. Ukazała tym samym, jak wielki wpływ na twórczość Krystyny Szalewskiej miała poezja. Krystyna Szalewska oprowadziła następnie wszystkich zainteresowanych po wystawie, mówiąc o niej, że jest "małą furtką porośniętą bluszczem do ogrodu jej wyobraźni". Opowiedziała o swych inspiracjach wyjaśniając przy okazji techniki wykonania.

Ekspozycję można oglądać do najbliższej niedzieli na II piętrze Ratusza Staromiejskiego przy ul. Rynek Staromiejski 1 w Toruniu. Szczegóły na stronie Muzeum Okręgowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.