Facebook Google+ Twitter

Krystyny łączcie się, czyli o XIV Ogólnopolskim Zjeździe Krystyn

W ten weekend obchodziliśmy jedne z najpopularniejszych imienin: Krystyny. Jak zawsze z okazji tego święta, imienniczki z całej Polski spotkały się na ogólnopolskim zjeździe. W tym roku stolicą Krystyn był Śląsk, a konkretnie Katowice.

Krystyny, przedstawicielki wszystkich zawodów: począwszy od gospodyń domowych, nauczycielek, lekarek, pielęgniarek, prawniczek, na politykach czy sędzinach skończywszy, od 1998 roku spotykają się, aby hucznie obchodzić dzień ich święta.

Właśnie w Katowicach, mieście walczącym o miano Europejskiej Stolicy Kultury, spotkały się już po raz czternasty wszystkie Krystyny. Hasłem przewodnim imprezy było: Katowice - Europejską Stolicą Krystyn, co stanowiło nawiązanie do kandydatury miasta w konkursie. Na Krystyny w Katowicach czekało wiele atrakcji: zwiedzanie regionalnych zabytków czy poznanie śląskich tradycji.

Świętowanie imienin Krystyny w Katowicach

Imieniny świętowano przez dwa dni. W sobotę Krystyny wzięły udział w zwiedzaniu zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu oraz oglądały zabytkowe, przepiękne Katowice i okolice: Giszowca oraz Nikiszowca. Sobotę, dzień pełen wrażeń, zakończyła impreza muzyczna – tradycyjna śląska biesiada, uświetniona występami słynnych piosenkarek-Krystyn: Giżowskiej i Prońko. Podczas wieczornych szaleństw Krystyny przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwe modelki, biorąc udział w pokazie mody czy też wygrać upominki w loterii.

Właściwy dzień imienin: 13 marca, rozpoczął się złożeniem wieńca na grobie tragicznie zmarłej pomysłodawczyni całej przedsięwzięcia – Krystyny Bochenek, znanej dziennikarki
i wicemarszałek Senatu, organizatorki Dyktanda, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie panie udały się na mszę do Archikatedry pw. Chrystusa Króla, gdzie wystąpiła znana z popularnego programu telewizyjnego „Mam talent” solistka Ewa Lewandowska. Na imieninach nie mogło zabraknąć najważniejszego człowieka w regionie, czyli wojewody, który gościł solenizantki na „Kawie u wojewody”. Odbyła się także promocja książki autorstwa znanych dziennikarek pt. "Kobiety niezapomniane". Najważniejszym momentem obchodów imieninowych była godzina 13.13, kiedy to wśród katowickich kamienic i ulic rozbrzmiała melodia pierwszego hejnału. Utwór ten został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez Krystyny, a jego twórcą jest Janusz Bielecki.

Krystyny podczas katowickiej imprezy mogły wysłuchać piosenek i przyśpiewek regionalnych: m.in. "Szła dzieweczka", "Hej, koło Cieszyna", "Leciała Kaczynka", "Karlika", "Od Siewierza" czy "Helokanie" oraz zobaczyć występ baletu.

XIV Zjazd Krystyn jest już wspomnieniem, a panie o takim imieniu, by spotkać się ponownie,
muszą teraz poczekać do przyszłego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.