Kryształowa Kula już poza zasięgiem Justyny Kowalczyk?

Justyna Kowalczyk zajęła dziesiąte miejsce w sprincie techniką klasyczną podczas zawodów w Sztokholmie. Zwyciężyła Słowenka Petra Majdić, liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W środę rozpoczął się liczący cztery etapy FIS World Cup Final, który kończy tegoroczny sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. Rywalizacja wśród kobiet rozpoczęła się sprintem techniką klasyczną (1 km) w Sztokholmie.

Bardzo dobrze zawody rozpoczęła Polka Justyna Kowalczyk. Nasza zawodniczka uzyskała czwarty czas eliminacji. Szybsze były tylko Finki - Pirjo Muranen i Virpi Kuitunen oraz Szwedka Anna Olsson. Słowenka Petra Majdić, najgroźniejsza rywalka Kowalczyk w walce o końcowe zwycięstwo w Pucharze Świata, awansowała do fazy pucharowej z dziewiątym czasem. / Fot. PAP/JUKKA UOTILA

W ćwierćfinale Polka pobiegła dobrze i awansowała do 1/2 zawodów z drugim czasem biegu. Szybsza od niej była jedynie Finka Aino-Kaisa Saarinen. Niestety półfinał nie był już tak udany dla Polki. Justyna w swoim biegu zajęła ostatnie miejsce i nie awansowała do finału A.

W finale B Kowalczyk też nie spisała się najlepiej. Zajęła dopiero czwarte miejsce i ostatecznie w środowych zawodach została sklasyfikowana na dziesiątej pozycji. Zawody wygrała Petra Majdić, przed Aino-Kaisą Saarinen i Anną Olsson.

Majdić dzięki środowemu zwycięstwu powiększyła "wirtualną" (punkty za poszczególne etapy finału PŚ zostaną doliczone po ostatnim biegu, w niedzielę - pod warunkiem, że zawodniczka ukończy rywalizację) przewagę nad Kowalczyk w klasyfikacji generalnej. Oprócz punktów do klasyfikacji generalnej PŚ zawodniczki otrzymały również sekundową bonifikatę, która będzie zaliczana do ostatniego biegu w sezonie. Petra Majdić za pierwsze miejsce otrzymała 50 punktów i 60 sekund bonifikaty, a Justyna Kowalczyk za dziesiąte miejsce - 26 punktów i 34 sekundy bonifikaty.

Czy od Kowalczyk oddala się Kryształowa Kula? Nasza zawodniczka na pewno się nie podda i będzie walczyć do końca. Pocieszający jest fakt, że do końca sezonu pozostały jeszcze trzy biegi, nie będące sprintami, w których Majdić jest "królową". Na dystansach natomiast "króluje" Kowalczyk. "Wirtualnie" Polka traci obecnie do Słowenki 115 punktów w klasyfikacji końcowej, ale do zdobycia pozostało jeszcze 350 punktów. Za każdy z trzech pozostałych do rozegrania biegów zwyciężczyni otrzyma 50 punktów, a dodatkowe 200 punktów zostanie przyznane zawodniczce, która zajmie pierwsze miejsce w finale Pucharu Świata (sprint w Sztokholmie plus trzy wyścigi na dystansach w Falun).