Facebook Google+ Twitter

Krytycy chwalą osobisty charakter "Tataraku" Wajdy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-14 11:41

Niemieccy krytycy ciepło przyjęli najnowszy film Andrzeja Wajdy „Tatarak". Obraz, który miał swoją premierę wczoraj późnym wieczorem, startuje w konkursie o główną nagrodę berlińskiego festiwalu filmowego - Złotego Niedźwiedzia.

Krytycy chwalą przede wszystkim osobisty charakter filmu, subtelne podejście Wajdy do problemu śmierci i świetną rolę Krystyny Jandy.

Dziennik „Frankfurter Rundschau" nazwał „Tatarak" „diamentem w popiele tegorocznego konkursu", przez co chciał nawiązać do tytułu jednego z wcześniejszych filmów Wajdy.

„Der Tagesspiegel" określił film mianem „poruszającej medytacji na temat śmierci" i dodał w swojej recenzji, że polski reżyser nakręcił go w niemal samobójczo odważny sposób. „Ale tylko tak można było zrobić ten film" - konkluduje berliński dziennik.

Znany krytyk filmowy Knut Elstermann zwrócił uwagę, że Andrzej Wajda powrócił do osobistego kina po kilku epickich produkcjach historycznych. „Dlatego dla mnie ten film był nie tylko poruszający, ale również zaskakujący" - ocenił krytyk.

Niemieccy recenzenci zwracają jednocześnie uwagę, że to właśnie osobisty charakter „Tataraku" może przeszkodzić filmowi w walce o Złotego Niedźwiedzia. Z reguły jury berlińskiego festiwalu nagradza bowiem obrazy o wyraźnym odniesieniu do problemów politycznych i społecznych.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.