Facebook Google+ Twitter

Kryzys finansowy dotarł do Czech, 3 tys. ludzi bez pracy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-16 14:28

Sąd w Pradze postawił w stan upadłości dwie fabryki z grupy produkującej słynne czeskie szkło i porcelanę. Podobny los czeka następne firmy. Sąd Miejski w Pradze ogłosił w środę upadłość spółek "Karlovarska Porcelana" i "Sklo Bohemia" w Svietlej nad Sazavą, które łącznie zatrudniają niemal trzy tysiące ludzi.

Fabryka porcelany z Karlowych Warów będzie jednak produkować co najmniej do 20 października. Spółka zapłaciła pracownikom 70 procent pensji i zapewnia, że wypłaci resztę. Natomiast huta szkła w Swietlej nie ma już pieniędzy na wypłaty i przed tygodniem wstrzymała produkcję. Od ponad trzech tygodni nie produkuje też huta "Sklarny Bohemia" w Podiebradach, ale nie została jeszcze postawiona w stan upadłości.

Wszystkie te firmy należą do grupy "Bohemia Crystalex Trading", która wobec groźby wstrzymania dostaw energii złożyła przed miesiącem wniosek o uznanie jej niewypłacalności.

Czeski rząd odrzucił apele o finansową pomoc dla niewypłacalnych firm, choć państwo ma w nich wciąż jeszcze mniejszościowe udziały.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.