Facebook Google+ Twitter

Kryzys finansowy i integracja europejska w ocenie Europejczyków

Unia Europejska znajduje się obecnie w nieciekawej sytuacji pod każdym niemal względem. Szczególnie dają się we znaki: kryzys finansowy i jedność wspólnoty europejskiej. W tej sytuacji Europejczycy wykazują coraz mniejsze poparcie dla Unii.

Unia Europejska jako idea przeszłości i realność dzisiejsza znajduje coraz mniejsze poparcie wśród Europejczyków. Także euro jako wspólna waluta i integracja europejska, która według założeń wzmacnia gospodarkę, mają podobnie kiepskie uznanie mieszkańców Europy.

Opinie na ten temat pokazują wyniki sondażu, jaki przeprowadzono w minionych dwóch miesiącach, w 8 krajach UE. Sondaż wykazał, że najbardziej przychylni Unii Europejskiej są Niemcy i Polacy. A w Grecji mocno wzrosły w ostatnim czasie nastroje antyniemieckie, podczas gdy Grecy nie mają sobie nic do zarzucenia.

Sondaż został wykonany w marcu i kwietniu 2012 r. przez amerykański ośrodek badawczy - Pew Research Center - w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Polsce i Czechach. Jego autorzy, napisali po badaniach – czytamy w w, że "liczący ponad pół wieku projekt integracji europejskiej jest główną ofiarą trwającego od czterech lat kryzysu finansowego i kryzysu zadłużenia".

Obywatele krajów objętych badaniem wyrażają sprzeciw wobec planowanych dalszych cięć budżetowych, zarówno jako metodzie walki z kryzysem, jak i nie dają zgody na nadzorowanie przez biurokrację Brukseli - "budżetów krajowych i coraz mniej wierzą w unijne instytucje". Spośród 8 krajów najbardziej przychylni funkcjonowaniu Unii są Polacy - 69 proc. badanych, choć to o 14 procent mniej w porównaniu z sondażem sprzed pięciu lat oraz Niemcy - 68 proc., czyli tyle samo co w 2007 roku.

Zaledwie co trzeci Czech (34 proc.) i Grek (37 proc.) oraz 45 proc. Brytyjczyków wyraża pozytywne opinie o Unii Europejskiej. Autorzy sondażu zwracają uwagę na to, że spadkowa tendencja poparcia dla UE zaczęła się jeszcze przed wejściem do Europy cztery lata temu, kryzysu gospodarczego.

Tylko co trzeci ankietowany Europejczyk (34 proc.) stwierdził, że europejska integracja gospodarcza wzmocniła gospodarkę jego kraju. Natomiast "większość Greków (70 proc.), Francuzów (63 proc.), Brytyjczyków (61 proc.), Włochów (61 proc.) i Czechów (59 proc.)" jest zdania, że stało się przeciwnie - "integracja gospodarcza Europy osłabiła ich gospodarkę". A tylko większość Niemców (59 proc.) "uważa, że ich kraj skorzystał na integracji europejskiej".

Spośród pięciu badanych krajów strefy euro zaledwie 37 proc. ankietowanych stwierdziło, że euro jako wspólna waluta to dobra rzecz. Jednocześnie ci sami badani nie chcą, aby ich kraj opuścił strefę euro i wrócił do swojej dawnej waluty. Z badań wynika, że takie zdanie ma np. 71 proc. Greków. W trzech państwach, będących poza strefą euro, ankietowani wyrazili zadowolenie z zachowania narodowych walut.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.