Facebook Google+ Twitter

Kryzys imigracyjny i kampania wyborcza w tle Forum Ekonomicznego

Ponad 3 tysiące gości rozmawia w Krynicy podczas XXV Forum Ekonomicznego, jak rozwiązać problemy polityczne, gospodarcze i społeczne trapiące stary kontynent.

Podczas sesji inaugurującej XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy / Fot. fot. Forum Ekonomiczne- Europa – w pojęciu UE – jest silna, ale jest dosyć bezradna. Jest bezradna wobec tych problemów, które dzisiaj trapią ją w stopniu bardzo istotnym. Tym problemem najszerszym jest demografia. To krótko mówiąc spadająca dzietność w krajach UE, na Zachodzie Europy, u nas, która jest bardzo złą wróżbą na przyszłość. Jest dziś wielkim wyzwaniem i Polski i krajów UE, aby ten trend negatywny odwrócić - podkreślił Andrzej Duda, który wziął udział w sesji inaugurującej jubileuszową edycję Forum "Jak zbudować silną Europę?". Prezydent RP, w towarzystwie głowy państwa Macedonii (Gjorge Iwanow) oraz Chorwacji (Kolinda Grabar-Kitarović) mówił również o trzech filarach, na których jego zdaniem powinna być zbudowana przyszłość wspólnoty europejskiej - jedność, bezpieczeństwo i wolność.

- Unia powinna być unią suwerennych państw narodowych. Unią partnerską, w której uznajemy swoje interesy i staramy się we wszystkich kwestiach dotyczących Europy, poszczególnych jej państw w relacjach sąsiedzkich działać na zasadzie porozumienia. Nic o nas bez nas i to na przestrzeni całej Europy - wyjaśnił Duda, który w Krynicy po raz pierwszy pojawił się w roli prezydenta Polski. Odbywające się tutaj nieprzerwanie od 1990 roku, Forum Ekonomiczne miało od początku łączyć obszar postsowiecki z rozwiniętym zachodem. Po upływie ćwierć wieku oba obszary wciąż wiele dzieli, jak pokazuje konflikt zbrojny na Ukrainie, ale Europa stoi przed nowymi wyzwaniami, do których bez wątpienia należy masowa emigracja uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Spore zaskoczenie większości uczestników spotkania w Krynicy, wywołała tegoroczna decyzja kapituły nagród Forum Ekonomicznego. Tytuł Człowieka Roku 2014 trafił do rąk Jarosława Kaczyńskiego. - Mam nadzieję, że ta nagroda jest symptomatyczna; jest symptomem pewnej zmiany, bardzo ważnej zmiany – że coś niedobrego w naszej historii, w naszym życiu publicznym, coś, co trwało już wiele lat, kończy się, że wracamy do normalności - podkreślił prezes PiS odbierając nagrodę i wprost nawiązując do prowadzonej kampanii wyborczej.

Swoje pomysły na gospodarkę w Krynicy prezentowała również kandydat tej partii na premiera Beata Szydło. - Nie bójcie się nas państwo, my jesteśmy nastawieni na gospodarkę i przedsiębiorczość - zapewniała wiceprezes PiS podczas debaty z publicystą Igorem Janke. Polityk unikała jednoznacznej odpowiedzi w sprawie planowanego podatku bankowego, ale chętnie podkreślała rolę polskiego kapitału w rodzimej gospodarce. - My chcemy wyodrębnić i określić bardzo jasno spółki strategiczne pod kontrolą państwa – energetyka, chemia, górnictwo powinny być pod kontrolą państwa - nie kryła Szydło. Tymczasem podczas ostatniego dnia Forum w Krynicy pojawi się premier Ewa Kopacz.

Jednak XXV Forum Ekonomiczne to przede wszystkim dyskusje ekspertów i przedsiębiorców z wielu branż, jak sprostać wyzwaniom współczesnej Europy, jak inwestycje w odnawialne źródła energii, bezpieczeństwo militarne czy wsparcie innowacyjnej gałęzi gospodarki. Forum potrwa do czwartku 10 września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.