Facebook Google+ Twitter

Kryzys na linii PO - PSL zażegnany?

Stosunki między koalicjantami PO i PSL, nie są aż tak miłe i owocne, jak mówi się oficjalnie w mediach. Pod suknem politycznej prawdy leżą skrywane animozje, interesy, napięcia, ambicje i odrębne cele. Szef Platformy chce rządzić według swoich planów, a jego kolega - szef ludowców, stawia warunki lub ostre sprzeciwy.

Jeżeli ktoś mówi, że politycy koalicji PO i PSL – Donald Tusk i Waldemar Pawlak, współpracują zgodnie to, albo kłamie, albo nie wie, co mówi. Współpraca między nimi układa się różnie – czasami są zgrzyty, a nieraz napotyka na bariery ambicjonalne. Przez minione pięć tygodni mogliśmy oglądać zarówno bariery, jak i słuchać odgłosów zgrzytów trybów machiny koalicyjnej.

Ambicje i cele obu polityków rozbijały się o barwy propagandowe i istotę reformy emerytalnej, w tym pracy do 67. roku życia , zwłaszcza kobiet. Premier Tusk zawzięcie powtarzał, że nie odstąpi od pierwotnych założeń reformy. Wicepremier Pawlak nic nie mówił, ale dawał znaki wyrazem kamiennej twarzy, że twardy "kotlet" kontry koledze smaży.

Mimo wszystko politycy PO i PSL zapewniają, że współpraca premiera Tuska i wicepremiera Pawlaka układa się wzorowo. Przypomnijmy sobie – miniony czwartek, zapowiedzi o wspólnej konferencji prasowej obu polityków. Polacy dowiedzą się o kompromisie PO i PSL w sprawie reformy emerytalnej. Takie zapowiedzi były przez kilka dni, po kilka razy dziennie.

Obie strony przez swoich przedstawicieli zapowiadały, że porozumienie gotowe, trzeba je tylko "dobrze sprzedać". "Rzeczpospolita" napisała: "Ustalają kroki taneczne, skąd wyjdą, razem czy osobno, kto jak będzie stał, kto komu rękę poda".

Waldemar Pawlak gra o "swoje" - autorytet w elektoracie ludowym, wszak jesienią wybory szefa PSL. Anonimowy poseł PSL opowiada, że Pawlak nie ufa Tuskowi. Boi się, że jeden gest premiera, np. protekcjonalne poklepanie po plecach, może zepsuć cały efekt. Pawlak musi demonstrować swoją niezależność, także nieustępliwość w decyzjach.

W miniony czwartek, Platforma od rana, mówiąc o kompromisie, podkreślała, że Pawlak zgodził się reformę emerytalną w wersji PO i taki przekaz poszedł do mediów. W końcu okazało się coś innego. Dogadali się, ale każdy po swojemu. Kompromis był żaden.

Relacje między Pawlakiem i Tuskiem opierają się na zasadach wzajemnej nieufności i podejrzliwości. Obaj podejmują próby badania się i sprawdzania, podobnie jak w grze w pokora. Próbują także sprawdzać, jak daleko kolega może się posunąć i co jeszcze może zrobić mi na złość.

Jeden z członków rządu opowiedział dziennikarzom, że szef ludowców potrafi wyprowadzać ludzi z równowagi. Podczas obrad rządu bywa, że jakiś pomysł jego resortu jest "torpedowany". Krytykuje go przez kilkanaście minut również premier Tusk. Pawlak zaś słucha cierpliwie z kamienną twarzą, po czym mówi rozbrajająco szczerze, że on jednak pozostanie przy swoim zdaniu.

Premier Tusk i Pawlak znają się od 20 lat. Tusk wie, że Pawlaka nie wolno lekceważyć. Bardziej opłaca się dobrze z nim żyć. Dlatego być może, mimo sporów koalicyjnych, czasem ostrych, o których nie mówi się publicznie – koalicja trzyma się jak żadna dotąd.

Czytaj dalej --->


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tak Piotrze, to balansowanie pomiędzy partiami, stało się dzisiejszą modą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
  • gosc
  • 01.04.2012 19:36

Od kiedy PSL ma cos do powiedzenia, oni sa jak pies przywiazani do nogi pana PO

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 01.04.2012 17:32

Staś , nie goń Kowalskiego R.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Balansowanie pomiędzy tymi partiami, to zwykła gra polityczna do utrzymania elektoratu. Dążenie do przechodzenia z jednej do drugiej jak najdłużej, żeby nie wybierać innej opcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JW@
  • JW@
  • 01.04.2012 16:30

Panie Cybruch czy jak tam pana zwią - te obłąkane partie niedługo pójdą w zaświaty ,nie warto o tym g.... pisać ,są ważniejsze problemy. PO jak i PSL to niedługo będzie tylko historia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.