Facebook Google+ Twitter

Kryzys na rynkach finansowych pokonany

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-14 08:04

Najgorsze już za nami. Najgroźniejszego wroga, czyli kryzys na rynkach finansowych, udało się pokonać - mówi dziennikowi "Polska" profesor Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów i główny ekonomista BCC. Jego zdaniem stało się tak dzięki rozmiarowi akcji interwencyjnej banków centralnych, na przykład amerykańskiego czy brytyjskiego.

- Masa pieniędzy pozwoliła ocalić świat od dalszych spektakularnych bankructw. I dlatego możemy powiedzieć, że opanowaliśmy najgorszą zawieruchę - uważa profesor Gomułka.

Ekonomista przestrzega jednak, że kryzys zaczął się w Stanach Zjednoczonych i tam najwcześniej się skończy. Polska jego zdaniem wkrótce wejdzie w jego drugą fazę - gdy zakłady pracy zaczną masowo ograniczać wydatki na inwestycje. Ta faza powinna potrwać pół roku, maksimum osiem miesięcy - mówi Stanisław Gomułka. Zapowiada, że wraz z ograniczaniem inwestycji w firmach, cięciem pensji i wzrostem bezrobocia, nastąpi ograniczenie wydatków konsumpcyjnych. Jego zdaniem pierwsze oznaki kryzysu konsumpcyjnego zobaczymy już przed świętami Bożego Narodzenia. Skończą się ogromne zakupy - ostrzega ekonomista.
Według profesora Gomułki osób bez pracy może w Polsce przybywać jeszcze przez najbliższe 2-3 lata. Do zahamowania wzrostu bezrobocia powinno dojść najdalej w 2012 roku.

Wywiad ze Stanisławem Gomułką - w dzienniku "Polska".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.04.2009 08:45

Choć "osób bez pracy może w Polsce przybywać jeszcze przez najbliższe 2-3 lata" lecz tam... pół roku, maksimum osiem miesięcy... w Ameryce (głównie - oczywiście - bankowcy i ci od rynków kapitałowych) sobie poradzą!

... jakże to pocieszające dla naszych rencistów, emerytów i młodzieży powracającej z Irlandii.

Swoją drogą, nie wiem jak do tego doszło, że (nie umniejszając powagi obecnym rządzącym) akurat ten, światowej sławy, pan profesor jest byłym wiceministrem finansów, a nie obecnym i głównym ekonomistą BCC a nie NBP?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.