Facebook Google+ Twitter

Kryzys podnosi poziom wiedzy ekonomicznej Polaków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-21 18:47

Poziom wiedzy ekonomicznej Polaków jest wciąż niski. Ale kryzys spowodował, że bardziej świadomie gospodarujemy portfelem.

Do takich wniosków doszli uczestnicy konferencji "Edukacja ekonomiczna przeciw kryzysowi". W spotkaniu uczestniczyli Prezes NBP, bankowcy, przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń, oraz naukowcy. Prezes NBP Sławomir Skrzypek podkreślił, że to właśnie niski poziom wiedzy ekonomicznej przyczynił się do obecnego kryzysu. Jak dodał - świadomość ekonomiczna Polaków wciąż pozostawia dużo do życzenia. Ponad połowa Polaków nie posiada konta w bankach - zaznaczył prezes NBP.

Kryzys paradoksalnie przyczynił się też do większego zainteresowania ekonomią. Takiego zdania jest ekonomista prof. Krzysztof Opolski. Jak podkreśla - kryzys nauczył nas szacowania ryzyka finansowego. Ludzie zrozumieli, że proste odkładanie pieniędzy może być ryzykowne. W związku z tym lepiej jest trochę odłożyć, część zainwestować, część włożyć na giełdę. Ludzie nauczyli się myśleć portfelem - dodał ekonomista.

Marcin Gomoła - przewodniczący, działającej przy Giełdzie, Rady Ładu Informacyjnego, podkreślił że dużą rolę w edukacji ekonomicznej i stabilności rynków odgrywają media. Jego zdaniem potrzebna jest budowa zaufania społecznego dla medialnej informacji ekonomicznej. Zdaniem Marcina Gomoli zaufanie to zostało zniszczone, poprzez reklamy i nierzetelne informacje, często manipulujące rynkiem. Media powinny odgrywać większą rolę w ograniczaniu zjawiska owczego pędu na giełdzie.- dodał Marcin Gomola.

Wartość nakładów NBP na edukację ekonomiczną wyniosła w roku 2009 - blisko 29 milionów złotych. W 2010 NBP planuje przeznaczyć na edukację ekonomiczną 34 mln zł. Fundusze przeznaczone są na stypendia, programy naukowe, szkolenia, czy dodatki ekonomiczne do prasy. NBP realizuje również wspólnie z Polskim Radiem "ABC finansów domowych"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.