Facebook Google+ Twitter

Kryzys podżera Europę

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-06 19:16

Europa - choć zwykły śmiertelnik tego nie słucha, bo woli nie wiedzieć - znalazła się w śmiertelnej pętli zadłużenia. Nie tylko z powodu wysokich długów publicznych poszczególnych państw, ale też i gospodarstw domowych.

Kryzys. Kryzys gospodarczy. Kryzys finansowy. Kryzys rządowy


Od jakiegoś czasu to jedno drażniące słowo – kryzys - nie schodzi z ust polityków i dziennikarzy. Całymi dniami słyszymy je w publikatorach. Czytamy w prasie. Na różne sposoby używa się tego słowa. W czasie kampanii wyborczych i wyborów. Przy okazji omawiania budżetu państwa i zamykania roku. Przy konstruowaniu budżetu na nowy rok. Są też kraje, w których o kryzysie mówi się ze złością i ogromnym lękiem. Bo kryzys oznacza u nich coś najgorszego – nie tylko recesję czy zachwianie procesu gospodarczego i regres w rozwoju ekonomicznym państwa. Kryzys u nich to tragiczna zapaść finansów publicznych, załamanie wzrostu gospodarki i upadek państwa. Taki stan mają obywatele i politycy w kilku krajach Europy. Za ten stan ponoszą winę politycy, ale obywatele muszą dźwigać ciężary kryzysu, który powstał wskutek zaślepionych i nierozważnych decyzji polityków.

Od czterech lat mamy ogólnoświatowy kryzys gospodarczy rynków finansowych i bankowych. Zaczęło się w USA. W 2007 roku nastąpiła w tym kraju, gwałtowna zapaść na rynku pożyczek hipotecznych. Fachowcy określają to, jako "zapaść wysokiego ryzyka". Kryzys w USA został spowodowany przez pożyczki hipoteczne, których udzielały banki, przy wysokim ryzyku spłaty osobom o niewystarczających możliwościach finansowych. Pożyczki "wysokiego ryzyka" stały się zabezpieczeniem obligacji strukturyzowanych, masowo sprzedawanych w celach inwestycyjnych i spekulacyjnych przez prywatne instytucje finansowe, w tym największe banki amerykańskie i europejskie.

Wtedy, kiedy reklamy szalały o tanich i łatwych pożyczkach, świadomość ryzyka tych obligacji była podobno niewielka (być może minimalna), gdyż trwał wzrost na rynku nieruchomości, gospodarka dobrze się rozwijała (panował wzrost gospodarczy) a czołowe instytucje ratingowe wystawiały wysokie oceny bezpieczeństwa tym właśnie obligacjom. Niewypłacalność indywidualna, z niespodziewanie dużym odsetkiem (9,2 proc.) poskutkowała z kolei brakiem gotówki na rynku kredytowym i niestabilnością (zagrożeniem rychłej niewypłacalności wierzytelności) tych instytucji.

No i powstał dramat niewypłacalnych dużych kredytów i małych pożyczek. Wpadły w sidła ogromnych długów zarówno państwa, jak i obywatele. USA mają ponad 15 bilionów dolarów długu publicznego, Anglia ok. 878 mld funtów a Włochy 1,8 biliona euro.

Czytaj dalej ----->
(Stanisław Cybruch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.