Facebook Google+ Twitter

Kryzys silniejszy niż Superman

John Dolmayan, perkusista grupy System of a Down i właściciel "Torpedo Comics", zobowiązał się w piątek do zapłaty, bagatela, 317.200 dolarów (ok. 245 tys. euro) za kopię pierwszego numeru "Action Comics".

Przed olimpiadą w Pekinie chiński rząd zdecydował, że trzeba pokryć graffiti 2 tys, metrów murów... / Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDSTo komiks z czerwca 1938 roku, który stał się tak sławny za sprawą opublikowania krótkiej historyjki o "Mężczyźnie ze Stali - Supermenie". Chociaż cena za tego typu czasopismo jest rekordowa w historii, to jednak nie osiągnęła progu 500 tys. dolarów, które Comic Connect, portal aukcyjny, oczekiwał zarobić na sprzedaży tego "skarbu". Chociaż w tym przypadku, kryzys okazał się być silniejszy niż Superman.

W przeszłości, jeszcze w czasach pomyślnej ekonomii, kolekcjoner Steve Geppi zaoferował prawie pół miliona dolarów za pierwszy numer Action Comics (eksperci obliczają, że w dobrym stanie zachowało się jedynie 50 egzemplarzy). Jednak obecnie, przy załamaniach ekonomicznych, uzyskana cena 317.200 dolarów może świadczyć o pewnym sukcesie. Jak powiedział Vincent Zurzolo, współwłaściciel domu komiksowego Metropoli Collectibles i współredaktor aukcyjny: "oznacza to, że w kontekście recesji istnieje pewien optymizm i nadzieja na szybką regenerację".

Licytacja- trwająca 14 dni- zaczęła się od kwoty jednego dolara, ceny będącej dziesięciokrotnością tej, którą zapłacił za publikację jej pierwszy właściciel, nabywając komiks za znikomą cenę 10 centów na okładce. Oferty licytujących wzrosły z wielką szybkością podczas pierwszych dni aukcji aż do granicy 277.000 dolarów. Limit ten został przełamany wczoraj, kiedy to kolejni amatorzy komiksów gwałtownie zwiększali swoje oferty w przeciągu kilku godzin. W sumie w aukcji uczestniczyło 89 osób.

Historia tego niezwykle cennego, pierwszego numeru Action Comics zasługuje na osobny akapit. Pokrótce - w 1950 roku, w dwa lata po wyjściu czasopisma z rynku, dziewięcioletni chłopiec (którego tożsamość jest dobrze zastrzeżona) wybłagał rodziców, aby ci kupili mu kopię pierwszego numeru z tej serii. Chłopiec znalazł tą wyjątkową publikację w antykwariacie, gdzie jej cena wynosiła 25 centów, czyli więcej niż jej oryginał.

Superman, jako emblemat superbohatera, jest dziełem dwóch rysowników Joe'a Shustera i Jerry'ego Siegela. Powstały w Stanach Zjednoczonych tuż przed II Wojną Światową, przetrwał siedem generacji i dzięki rozwojowi techniki, został przeniesiony z kawałka kartki do telewizji, z telewizji do kina i dalej do internetu.

Wielbiony przez dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów, stał się symbolem inspirującym pop kulturę. Ciągle odnoszący sukcesy i pokonujący niezliczoną ilość zadań i przeszkód, które przed nim stały, przez siedemdziesiąt lat "Człowiek ze stali- Superman", numer jeden Action Comics, stanowi postać w połowie drogi miedzy bohaterem a prostym człowiekiem, który swoją mocą napawa lękiem wszystkich mężczyzn, a jednocześnie stanowi dla nich niedościgniony wzór

Źródło:
El Pais

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.