Facebook Google+ Twitter

Kryzys? Świetnie, a więc czas na inwestycje

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-10-22 10:21

Upadek Lehman Brothers przewrócił do góry nogami rynek finansowy.

Skutki tego odczuwają właściwie wszyscy do dnia dzisiejszego i to niezależnie od szerokości geograficznej. Ci, którzy dzisiaj poszukują finansowania dla swojego biznesu, nie mogą liczyć ani na łatwą dostępność kredytów, ani na ich atrakcyjne oprocentowanie. Ale może nie taki diabeł straszny jak go malują? Przecież trudne czasy zmuszają do rewidowania dotychczasowych postaw, poglądów i działań, a kryzys to naturalna cześć cyklu. Jakie są, więc dzisiaj możliwości wspierania tych, którzy chcą rozwijać swoje firmy?

Choć liczne badania firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw wskazują, iż podmioty te preferują wewnętrzne źródła kapitału, to jednak takie formy finansowania często okazują się dalece niewystarczające do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Jeśli nie kredyt, to, co?

W krajach o dojrzałych gospodarkach rynkowych fundusze Venture Capital są jednym z najważniejszych źródeł finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. W Polsce jeszcze tak nie jest; najlepsze wciąż przed nami. Według danych z EVCA wartość polskiego rynku VC w 2012 roku szacowana była na 153 mln EUR. Nie jest to kwota zawrotna, jeśli weźmiemy pod uwagę takie rynki jak francuski z 1215 mln EUR, niemiecki z 1254 mln EUR czy brytyjski z 1502 mln EUR. Gdzie leży przyczyna?

Kryzys i spowolnienie gospodarcze nie tylko ograniczyły dla wielu firm dostęp do kredytów czy innych instrumentów dłużnych, ale ostudziły również samych inwestorów. Znacznie uważniej niż w czasach hossy przyglądają się oni nie tylko samej firmie, w której potencjalnie mogą ulokować kapitał, ale też z niezwykłą wnikliwością śledzą rozwój branży, w której ta firma funkcjonuje. Obierając z kolei inną perspektywę, można powiedzieć, że fundusze Venture Capital to dla inwestorów indywidualnych często pierwsze sito, wyznacznik perspektywiczności danej firmy czy branży. Oczywiście jak wysokiej, jakości jest to sito zależy od kompetencji i tzw. organicznego doświadczenia zespołu Funduszu.

Korzystając z wieloletniego doświadczenia, bogatej wiedzy merytorycznej i szczegółowych analizach można realnie ocenić potencjał rozwojowy spółki i orzec, warto, nie warto. Korzyści dla spółek? Ogromne, bo oprócz zastrzyku konkretnej gotówki, współpraca z Funduszem, który dysponuje dobrym zespołem i chce razem z właścicielami spółki konsekwentnie budować jej wartość rynkową oznacza m.in. wspólne doprecyzowywanie strategii rozwoju, optymalizację modelu biznesowego i struktury organizacyjnej, mobilizowane do trzymania w ryzach kosztów, przyzwyczajanie do działania w oparciu o cele, czy w końcu stymulowanie do prowadzenia takiej polityki informacyjnej, która pomaga w budowaniu jej rynkowej wiarygodności i atrakcyjności.

Nie można zapomnieć o efekcie synergii, czy komplementarności. Projektując kolejne inwestycje, Fundusze coraz częściej myślą właśnie w takich kategoriach – w dłuższym horyzoncie czasu, a taki charakteryzują inwestycje typu Venture Capital, takie podejście po prostu się opłaca, ponieważ stwarza dodatkowe szanse biznesowe dla tych spółek, w które Fundusz angażuje swoje środki. Utrzymanie, czy zwiększanie wartości biznesu leży nie tylko w interesie właścicieli, ale i samego funduszu. Dzięki owocnej współpracy miedzy Funduszem a spółką wartość firmy wzrasta średnio trzykrotnie, a może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Oczywiście miarą sukcesu jest nie tylko zysk i ekspansja, ale i satysfakcja z efektów osiągniętych wytrwałością i ciężką pracą. Dlatego tak ważnym jest, aby na końcu wspólnej inwestycyjnej drogi potrafić dzielić radość wspólnego sukcesu.


WSI Capital to podmiot zarządzający funduszami Venture Capital/Private Equity, specjalizujący się w inwestycjach kapitałowych na rynku publicznym i niepublicznym. W ramach funduszy inwestycyjnych kapitał lokowany jest w spółki na różnych etapach rozwoju, z naciskiem na projekty, które cechuje biznesowa dojrzałość i udokumentowana historia rynkowa.
Misją WSI Capital jest budowanie sprawnie funkcjonującego podmiotu inwestycyjnego, który dzięki umiejętnemu wykorzystaniu wiedzy, doświadczenia, kontaktów biznesowych oraz wytrwałej pracy, jest źródłem wysokojakościowych przedsięwzięć biznesowych i projektów inwestycyjnych o najwyższym potencjale wzrostu.
WSI Capital zostało zbudowane na fundamentach wieloletnich doświadczeń i sukcesów biznesowych. Historia sięga 1998 roku i założonej oraz rozwijanej z sukcesem przez obecnych partnerów WSI Capital firmy kurierskiej Siódemka. Najbardziej znaczące sukcesy inwestycyjne partnerów WSI Capital, jak Siódemka, Grupa PTWP, czy Nicolas Entertainment Group potwierdzają słuszność przyjętych kierunków myślenia i metod działania, które także w WSI Capital znajdują swoje zastosowanie.
W 2012 roku spółka powołała WSI Capital Venture Fund I z kapitalizacją 40 mln PLN. Za pośrednictwem funduszu zainwestowano do tej pory w takie spółki jak: Numed, OS3 Group, Sports Hospitallity, Hello Coffee, ANT.
Więcej informacji na stronie www.wsicapital.pl
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.