Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31432 miejsce

Kryzys to kres szans na edukację dla milionów dzieci

Globalny kryzys finansowy może pozbawić szans edukacji wiele dzieci, zwłaszcza dziewcząt, zmuszając je do pracy - wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Organizację Pracy z okazji Światowego Dnia Walki z Pracą Dzieci.

W takich i o wiele cięższych warunkach pracuje obecnie ok. 220 mln dzieci na całym świecie. Najwięcej - 127 mln w Azji. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Child_ / Fot. solarshakti, Wikimedia CommonsPonad 200 milionów dzieci na świecie wykonuje prace szkodliwe dla ich psychicznego, fizycznego i emocjonalnego rozwoju. Ponadto trzy czwarte z nich styka się z handlem ludźmi, konfliktami zbrojnymi, niewolnictwem, wykorzystywaniem seksualnym, czy niebezpiecznymi warunkami pracy. Choć w ostatnich latach liczba dzieci wykorzystywanych w pracy zmalała, ogólnoświatowy kryzys może odwrócić tę tendencję.

Dyskryminacja dziewcząt; od najmłodszych lat

"Gdy rodzina zmuszona jest wybrać pomiędzy wykształceniem chłopca czy dziewczynki, dziewczyny często przegrywają" - mówi przedstawiciel MOP, Guy Thijs. Stąd też realne zagrożenie dla kobiet. W wielu krajach chłopcy mają pierwszeństwo w dostępie do edukacji. MOP podkreśla, że ze względu na wzrost ubóstwa w wyniku kryzysu, ubogie, wielodzietne rodziny mogą być zmuszone, by pozwolić tylko części dzieci uczęszczać do szkoły. W kulturach, w których większą wartość przywiązuje się do edukacji chłopców, dziewczęta podlegają ryzyku usunięcia ze szkół, jednocześnie stając się tanią siłą roboczą.

Z najnowszych globalnych szacunków wynika, że ponad 100 milionów dziewcząt zmuszanych jest do niewolniczej pracy, a wiele z nich narażonych jest na najgorsze jej formy. Dziewczynki stanowią zdecydowaną większość wśród zatrudnionych w gospodarstwach domowych, a liczba doniesień o różnorodnych formach wykorzystywania jest zatrważająca. W domach rodzinnych dziewczyny również mają więcej obowiązków niż chłopcy. W połączeniu z pracą poza domem, stanowi to podwójne obciążenie, zwiększające ryzyko zaniedbania edukacji wśród dziewczyn.
Istotne, iż w wielu społeczeństwach dziewczęta są traktowane jako gorsze od chłopców, stąd są bardziej narażone na brak podstawowej edukacji, co poważnie ogranicza ich możliwości w przyszłości.

Wykształcenie skuteczną bronią

MOP podkreśla, że inwestowanie w edukację dziewcząt może być skutecznym sposobem walki z ubóstwem. Wykształcone dziewczęta zarabiają więcej jako osoby dorosłe, wychodzą później za mąż, mają mniej dzieci, które za to są zdrowsze. Wykształcone matki dbają też bardziej o edukację własnych dzieci. Dlatego też, "Posyłanie dziewcząt do szkół to jedna z lepszych inwestycji, jakie dany kraj może wykonać", podkreśla Thijs.


Więcej informacji o wykorzystywaniu dzieci znajdziemy na stronie www.ilo.org

Opracowano na podstawie: China Daily oraz ILO

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.