Facebook Google+ Twitter

Kryzys w Hiszpanii nasila się. Pomogą: strefa euro i gwarancje

Hiszpania znalazła się w ciężkiej zadyszce ekonomicznej. Bezrobocie sięga 25 procent, zadłużenie państwa niebotycznie wysokie, ludzie u kresu wytrzymałości, a końca kryzysu nie widać.

Hiszpania, stojąc na ostrym zakręcie stanu gospodarki i finansów, szuka wszędzie gdzie tylko można, wsparcia dla ratowania państwa przed upadkiem. Unia Europejska ma dać zastrzyk finansowy hiszpańskim bankom, a rząd fiński chce udzielić pomocy gwarancyjnej w ich ratowaniu. W tej sprawie oba rządy – Finlandii i Hiszpanii - zawarły porozumienie. Madryt udzieli gwarancji, w związku z udziałem Finlandii w europejskim planie ratunkowym hiszpańskich banków.

Według portalu w, "negocjacje Finlandii w sprawie gwarancji, w ramach programu stabilizacji dla hiszpańskich banków, zakończyły się powodzeniem".

Mocą osiągniętego porozumienia, "hiszpański fundusz gwarancji depozytów daje Finlandii gwarancje, które ograniczą ryzyko dla fińskich podatników" – napisało na stronie internetowej w komunikacie, fińskie ministerstwo finansów, na który to komunikat powołuje się Money.pl.

Wyjaśniono, że porozumienie obu stron zostało wynegocjowane na podobnych zasadach, jakie zawarte były w 2011 roku z Grecją. Gwarancje mają pokryć "40 proc. udziału Finlandii, w europejskim planie ratowania hiszpańskich banków", czyli w praktyce będzie to kwota 769,92 mln euro - napisano w komunikacie ministerstwa.

Zdaniem fińskiej telewizji publicznej, całkowity udział Finlandii, w planie ratunkowym Hiszpanii, wzrósł do 1,9 mld euro. Fińskie ministerstwo finansów wskazało w komunikacie, że "gwarancje będą przekazywane w gotówce na konto gwarancyjne Finlandii" stopniowo i regularnie w miarę, jak pożyczki europejskiego planu ratunkowego będą udzielane Hiszpanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Paweł
  • Paweł
  • 22.07.2012 20:46

A kto pomoże nam? Przez ich problemy nasze oszczędności topnieją z dnia na dzień. Teraz nie wiadomo w co inwestować by nie stracić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Seba
  • Seba
  • 18.07.2012 18:56

No, w pogrążonej w kryzysie Hiszpanii widocznie nie znają klimatów "Zielonej Wyspy".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Remek
  • Remek
  • 18.07.2012 18:12

he he.Nasila się .Dobre.A moja siostra tam mieszka i dostaje 4 tyś euro opieki socjalnej na dziecko, mimo że mąż pracuje.Jak przyniosła oświadczenie ile brała rodzinnego w Polsce (70 zł) to wśród urzędników hiszpańskich zamieszanie powstało bo nie chcieli uwierzyć że to na miesiąc tylko myśleli że na dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.