Facebook Google+ Twitter

Kryzys w Hiszpanii nasila się. Pomogą: strefa euro i gwarancje

Hiszpania znalazła się w ciężkiej zadyszce ekonomicznej. Bezrobocie sięga 25 procent, zadłużenie państwa niebotycznie wysokie, ludzie u kresu wytrzymałości, a końca kryzysu nie widać.

Hiszpania, stojąc na ostrym zakręcie stanu gospodarki i finansów, szuka wszędzie gdzie tylko można, wsparcia dla ratowania państwa przed upadkiem. Unia Europejska ma dać zastrzyk finansowy hiszpańskim bankom, a rząd fiński chce udzielić pomocy gwarancyjnej w ich ratowaniu. W tej sprawie oba rządy – Finlandii i Hiszpanii - zawarły porozumienie. Madryt udzieli gwarancji, w związku z udziałem Finlandii w europejskim planie ratunkowym hiszpańskich banków.

Według portalu w, "negocjacje Finlandii w sprawie gwarancji, w ramach programu stabilizacji dla hiszpańskich banków, zakończyły się powodzeniem".

Mocą osiągniętego porozumienia, "hiszpański fundusz gwarancji depozytów daje Finlandii gwarancje, które ograniczą ryzyko dla fińskich podatników" – napisało na stronie internetowej w komunikacie, fińskie ministerstwo finansów, na który to komunikat powołuje się Money.pl.

Wyjaśniono, że porozumienie obu stron zostało wynegocjowane na podobnych zasadach, jakie zawarte były w 2011 roku z Grecją. Gwarancje mają pokryć "40 proc. udziału Finlandii, w europejskim planie ratowania hiszpańskich banków", czyli w praktyce będzie to kwota 769,92 mln euro - napisano w komunikacie ministerstwa.

Zdaniem fińskiej telewizji publicznej, całkowity udział Finlandii, w planie ratunkowym Hiszpanii, wzrósł do 1,9 mld euro. Fińskie ministerstwo finansów wskazało w komunikacie, że "gwarancje będą przekazywane w gotówce na konto gwarancyjne Finlandii" stopniowo i regularnie w miarę, jak pożyczki europejskiego planu ratunkowego będą udzielane Hiszpanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Paweł
  • Paweł
  • 22.07.2012 20:46

A kto pomoże nam? Przez ich problemy nasze oszczędności topnieją z dnia na dzień. Teraz nie wiadomo w co inwestować by nie stracić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Seba
  • Seba
  • 18.07.2012 18:56

No, w pogrążonej w kryzysie Hiszpanii widocznie nie znają klimatów "Zielonej Wyspy".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Remek
  • Remek
  • 18.07.2012 18:12

he he.Nasila się .Dobre.A moja siostra tam mieszka i dostaje 4 tyś euro opieki socjalnej na dziecko, mimo że mąż pracuje.Jak przyniosła oświadczenie ile brała rodzinnego w Polsce (70 zł) to wśród urzędników hiszpańskich zamieszanie powstało bo nie chcieli uwierzyć że to na miesiąc tylko myśleli że na dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.