Facebook Google+ Twitter

Kryzys w Hiszpanii. Pomoc może wzrosnąć do 300 mld euro

Sytuacja Hiszpanii staje się nie do pozazdroszczenia. Jeszcze tydzień temu rząd prosił o dokapitalizowanie banków kwotą 100 mld euro i program pomocowy został uzgodniony z UE, a tu słychać o nieodzownej pomocy w wysokości 300 mld euro.

Czyżby dokapitalizowanie hiszpańskich banków kwotą 100 mld euro, w ramach szerokiego programu pomocy UE i MFW, było już nieaktualne? Pojawiły się słuchy w Brukseli, że pomoc Hiszpanii powinna być w wysokości 300 mld euro. Dzieje się tak, gdyż rzekomo władze państwa po raz pierwszy otwarcie przyznały, że kraj może potrzebować "pełnego programu pomocowego UE i MFW". Ale kwoty pomocy 300 mld euro nie chce akceptować rząd niemiecki.

Temat hiszpański został otwarcie poruszony, pisze portal dla w trakcie wtorkowego spotkania ministra finansów Hiszpanii, Luisa de Guindosa z jego odpowiednim niemieckim kolegą, ministrem Wolfgangiem Schaeublem, w Berlinie. Tego dnia, czyli 24 lipca, rentowność hiszpańskich obligacji dziesięcioletnich była na bardzo wysokim, rekordowym poziomie 7,6 proc., najwyższym od przyjęcia przez Hiszpanię, waluty euro.

Minister Luis de Guindos mówił w rozmowie z ministrem Wolfgangiem Schaeuble o 300 miliardach euro niezbędnych na pełny program pomocowy. Jednak Niemcom jest niewygodnie teraz o tym rozmawiać. U nich bowiem sytuacja gospodarcza wcale nie jest obecnie na najlepszym kursie. Toteż Schaeuble miał powiedzieć, że "niczego nie będzie, dopóki EMS nie jest operacyjny". A kiedy EMS będzie już operacyjny "wówczas zobaczymy, jakie są koszty finansowania zewnętrznego dla Hiszpanii i być może wrócimy do tej kwestii" - powiedział informator agencji Reuters.

EMS to skrót stałego funduszu ratunkowego, jakim będzie - Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS), który ma wejść w życie w Eurolandzie, najwcześniej w połowie września 2012 roku. Trudno przewidzieć rozmiary pogorszenia się do tego czasu sytuacji w Hiszpanii. Bez zgody Niemiec nie ma co marzyć o zgodzie UE i MFW na zastrzyk reanimacyjny 300 mld euro dla Hiszpanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.