Facebook Google+ Twitter

Kryzys w Polsce. 60 proc. Polaków oszczędza na zakupach!

Dwie trzecie Polaków zaczęło oszczędzać na codziennych zakupach, a połowa konsumentów świadomie wybiera tańsze produkty. Takie zaskakujące wyniki uzyskała firma Vision Secret Client w ramach badania programu jakości obsługi. Kryzys, wbrew twierdzeniu polityków, dotarł już do kieszeni przeciętnego Polaka.

 / Fot. Wojtekskalski, licencja CC 2.5Polacy w obawie przed kryzysem zaczynają obniżać swój poziom życia. Siedmiu na dziesięciu konsumentów odczuwa już skutki kryzysu bądź się go obawia. W pierwszej kolejności ograniczane są wydatki na meble i wyposażenie wnętrz (69 proc. konsumentów), AGD i RTV (67 proc.), restauracje i bary (56 proc.), prasę, książki i multimedia (55 proc.), odzież i obuwie (48 proc.), rozrywkę, kulturę i hobby (47 proc.), kosmetyki (46 proc.) oraz paliwo (32 proc.).

Czytaj także: Zakupy w internecie. Jak nie upolować kota w worku?

Jak podaje "Gazeta Prawna", obniżenie poziomu życia odczuwają najbardziej ludzie niezamożni oraz mieszkańcy wsi i miejscowości do 100 tys. mieszkańców. W tej grupie oszczędności wprowadziło już 80 proc. konsumentów. Jednocześnie nie oszczędza co trzecia osoba, ponieważ nie ma z czego oszczędzać bądź nie wie jak. Dwie trzecie Polaków oszczędza na codziennych zakupach lub szuka tańszych produktów. Aby zmniejszyć wydatki, jedna trzecia kobiet rzadziej chodzi do sklepów.

Badanie, w ramach programu jakości obsługi, przeprowadziła firma Vision Secret Client na próbie 2,5 tys. konsumentów. Przedstawiciel firmy Filip Janicki, podsumowując badanie dla gazetaprawna.pl stwierdził: "sami klienci zauważyli już, że ich koszyk zakupów w ostatnich tygodniach uległ zmianie. Blisko połowa z premedytacją wybiera tańsze produkty. Co trzecia osoba zrezygnowała z markowych kosmetyków, odzieży i obuwia. Optymistyczne jest jednak to, że wciąż tylko nieliczni klienci, bo zaledwie 8 proc., zaczęli poważnie oszczędzać na produktach spożywczych. A nawet jeżeli już, to nie ograniczają ilości, a tylko poszukują tańszych zamienników".Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 05.12.2011 17:43

polska to jeden z najbiedniejszych krajów europy a nasza konsumpcja jest na poziomie piątego służącego w anglii czy niemczech ano stosownie do zarobków proste jak but

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 05.12.2011 16:11

Nareszcie !!! Nie ma drugiego kraju w Europie , które tak konsumuje jak my. Należy oszczędzać i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 05.12.2011 15:09

Dobrze, że nie ma seksie.
Trochę diety nam nie zaszkodzi, mamy coraz więcej grubasów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.