Facebook Google+ Twitter

Kryzysowe oszczędności państwa

Antykryzysowy plan premiera Donalda Tuska może doprowadzić do sytuacji, że czeka nas kryzys wielki jak ten przedwojenny. Cały świat, łącznie z USA, pompuje we własne rynki pieniądze, wspomaga banki, pomaga przetrwać wielkim firmom prywatnym.

Czy czekają nas kartki? / Fot. Wincenty SadowskiPaństwo pomaga przetrwać przede wszystkim strategicznym zakładom, zatrudniającym tysiące ludzi. Konieczność podejmowania takich działań jest wymuszona dbałością o popyt i niedopuszczenie by na rynku zabrakło pieniędzy. To podstawowe prawa ekonomi, że popyt napędza podaż.

Plan Donalda Tuska idzie w innym kierunku zaciskania pasa, co z kolei spowoduje spadek produkcji, zwolnienia grupowe, zwiększenie bezrobocia, spadek siły nabywczej doprowadzi nas i tak do wielkiego kryzysu.
Jeżeli już rząd szuka oszczędności to powinien te zaoszczędzone pieniądze wpompować w rynek, wspomagając banki i strategiczne firmy. Nie wspominając, że oszczędności powinien zacząć od odchudzenia administracji państwa.

Po co nam dwuizbowy parlament? Po co 800-osobowa kancelaria prezydenta? Po co IPN i wiele innych instytutów i komisji? Po co zakupy zbrojeniowe (czy toczymy z kimś wojnę)? Po co misje wojskowe? Po co podwyżki dla posłów i administracji państwowej itp.? W dobie kryzysu nie stać nas na pompowanie pieniędzy w działania i instytucje bez których państwo mogłoby się doskonale obyć. Chyba, że rząd Tuska nie jest do końca przekonany, że nam też zagrozi kryzys i podejmuje działania pozorne nie mające nic wspólnego z rzeczywistym przygotowaniem państwa do nadchodzącego kryzysu.

Przecież rząd zawsze może sprzedać obligacje Skarbu Państwa, jednak to spowoduje zwyżkę kosztów obsługi zadłużenia, a w konsekwencji może doprowadzić do upadku finansów państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ale na pewno rząd mógby wspomóc nasz rodzimy przemysł, np: stoczniowy, bo inaczej zniknie z polskiej rzeczywistości. Na pewno też cały przemysł wytwórczy, bo to on a nie pośrednicy przynoszą naszej gospodarce przekonanie, że jeszcze nie cała gospodarka jest w rękach zachodnich właścicieli. W.S

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że rząd działa bezładnie, chaotycznie, łata dziury. Nie mam "gotowca" na rozwiązanie problemów z gospodarką. Ale jeśli miałbym rozdawać pieniądze, to już na pewno nie dawał bym ich bankom. Bowiem kryzys to "sprawka" bankow. A winowajcę nagradzać to już ewenement godzien zapisania w księdze Guinnessa. Niech mi ktoś pokaże w którym funduszu PKO-BP wzrosła wartość jednostek od początku jego powstania. Bankowcy to elita ogromnie żarłoczna. To Bestia nie do nakarmienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.