Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19756 miejsce

Krzemieniec w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych

Wystawę poplenerową Międzynarodowego Sympozjum w Krzemieńcu otwarto w piątek, 21 czerwca 2014 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie czynna do 25 lipca br.

Krzemieniec na obrazach Marka Rzeźniaka. / Fot. Krzysztof KrzakWystawa ta jest efektem długoletniej współpracy ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych ze Stowarzyszeniem Forum Innowacyjności Odin i Galerią "Labirynt" w Krakowie, którym szefuje Leszek Żebrowski. To stowarzyszenie organizuje od trzech lat Międzynarodowe Sympozjum "Spotkania w Krzemieńcu", będące w przeważającej mierze swoistym plenerem malarskim, w którym biorą udział artyści z Polski i Ukrainy, chociaż zdarzało się, że uczestniczyli w nim malarze z Francji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych. W ramach sympozjum odbywają się też warsztaty i happeningi. Centrum tych wydarzeń jest Akademia Humanistyczno - Pedagogiczna w Krzemieńcu, której rektor był gościem wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Towarzyszyli mu utalentowani artyści akademiccy, którzy wykonali m.in. "Legendę" Henryka Wieniawskiego.Artyści z Akademii Humanistyczno - Pedagogicznej w Krzemieńcu podczas wernisażu wystawy. / Fot. Krzysztof Krzak

"Spotkania w Krzemieńcu" są nawiązaniem do przedwojennych plenerów artystycznych, kiedy to do miasta kojarzonego z Juliuszem Słowackim ściągali najwybitniejsi polscy artyści z Janem Cybisem, Emilem Krchą, Stanisławem Scheybalem na czele i podczas legendarnych plenerów krzemienieckich tworzyli swoje prace, które weszły do kanonu polskiej sztuki. I do tamtej tradycji nawiązują obecne plenery organizowane przez krakowski Odin. Efekty pracy artystów, wśród których znaleźli się także Prace Zbigniewa Sawaryna. / Fot. Krzysztof Krzakreprezentujący Ostrowiec Świętokrzyski Agnieszka Słodkowska i Zbigniew Sawaryn prezentowane są właśnie w ostrowieckim BWA. Wbrew przypuszczeniom nie są to tylko krzemienieckie pejzaże czy architektura, choć takie właśnie tematy, przetworzone przez osobowość artystyczną twórców, zdają się dominować. Podczas otwarcia wystawy (od lewej): rektor Akademii Humanistyczno - Pedagogicznej w Krzemieńcu, Leszek Żebrowski i Jolanta Chwałek. / Fot. Krzysztof Krzak

Wystawa budzi zainteresowanie przede wszystkim swą różnorodnością formy; zwraca uwagę instalacja drewniana Marii Polakowskiej - Prokopiak "Hocki - klocki", oleje Stanisława Sobolewskiego z cyklu "Mity", portrety Aleksandry Panfiłowej, pejzaże Dmytra Syneńki i Marka Rzeźniaka, druki cyfrowe Teresy Żebrowskiej, gwasze Urszuli Olczyńskiej. Tegoroczny "plener krzemieniecki" ze względu na skomplikowaną sytuację na Ukrainie odbędzie się w Polsce, zachowując nazwę miasta w tytule imprezy.

1 sierpnia 2014 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprosi na ekspozycję prac miejscowego artysty, Wojciecha Ryłki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z powodu ostatnich wydarzeń Krzemieniec bardzo się oddalił od nas. Pozostanie podziwiać go tylko na zdjęciach, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.