Facebook Google+ Twitter

Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego na drodze do UNESCO

Jak informuje Kamil Stelmasik z Działu Promocji Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła się procedura wpisania kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rezerwat archeologiczny Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego. / Fot. Krzysztof KrzakWe wtorek, 26 sierpnia br. w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbyło się spotkanie z przedstawicielami Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) w sprawie rozpoczęcia procedury wpisania neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Delegacja w osobach: Mariusza Czuby - zastępcy dyrektora NID, dr inż. Katarzyny Piotrowskiej - pełnomocnika ds. wdrażania konwencji UNESCO oraz Włodzimierza Pedrycza - kierownika oddziału terenowego NID w Kielcach, ustaliła z dyrektorem Muzeum Historyczno - Archeologicznego, Włodzimierzem Szczałubą, harmonogram prac nad dalszym procedowaniem spraw w celu pozyskania tytułu.

Nim Krzemionki zostaną wpisane na tzw. Listę informacyjną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Tentetive List), muszą uzyskać akceptację Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce. Specjalny formularz zatwierdzony przez Generalnego Konserwatora Zabytków zostanie wypełniony i złożony jeszcze w październiku tego roku.W neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego

W celu organizacji dalszych prac nad procedurą uzyskania wpisu na listę UNESCO, w tym złożenia formularza zgłoszeniowego do MKiDN i sporządzenia istotnych dokumentów strategicznych, zostanie powołany zespół roboczy, składający się z pracowników Muzeum Historyczno-Archeologicznego oraz zaproszonych, zewnętrznych specjalistów i naukowców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wspaniała wiadomość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo dobra wiadomość. Nasz krzemień pasiasty jest wyjątkowo piękny i chyba ciągle niedoceniany. Występuje w dwóch miejscach na świecie: w Polsce i którymś z krajów Ameryki Południowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.