Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1829 miejsce

Krzemionki. Święto archeologii, czyli Spotkania z Epoką Kamienia

Okolice połowy lipca (w tym roku 22 i 23.07.) to czas kiedy Muzeum Historyczno - Archeologiczne organizuje Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych tej instytucji.

 / Fot. Kamil StelmasikBędzie to już szósta edycja tej imprezy. Lokalne święto archeologii będzie okazją do zapoznania się z wieloma aspektami życia człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. W tym roku organizatorzy przygotowali szereg pokazów archeologii eksperymentalnej i warsztaty archeologiczne. - Przygotujemy także specjalny blok edukacyjny dla najmłodszych uczestników, a w budynku Muzeum, zostanie otwarte Laboratorium Archeologiczne, które przybliży zainteresowanym nauki wspierające współczesną archeologię - mówi Kamil Stelmasik z Działu Promocji, Współpracy i Projektów Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak co roku gwoździem programu będzie pokaz specjalny. Tym razem będzie to Rytuał Słońca. Pokaz będzie oparty o monumentalne założenia neolityczne, które w ostatnich latach zostały odkryte na terenie Polski. Mowa tu o koncentrycznych palisadach z fosami, które archeolodzy nazywają "rondlami". Ich istnienie było powiązane z funkcjami rytualnymi, opartymi na obserwacjach astronomicznych. Sceny, które odegrają się w trakcie pokazu będą związane z letnim przesileniem
i obrzędami inicjacyjnymi. Odbędzie się on w sobotę o godzinie 16 i w niedzielę o 12. / Fot. Kamil Stelmasik

Wydarzeniu, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, promuje również region i jego bogactwo kulturowe. W tym celu pierwszego dnia odbędzie się Rajd Pieszy Szlakami Neolitu na trasie Ostrowiec – Ruda Kościelna – Krzemionki – Ostrowiec. Start 22 lipca o godz. 8.30 przy Kinie Etiuda. Zapisy w siedzibie PTTK im. St. Jeżewskiego lub pod nr tel. 41 265-25-24. Koszt udziału 5 zł/ osobę.

W rezerwacie archeologicznym Krzemionki. / Fot. Kamil StelmasikW niedzielne popołudnie organizatorzy zaproszą zwiedzających na wydarzenie towarzyszące. Będzie nim otwarcie wystawy "Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość", która przybliży postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy. Partnerem wydarzenia jest Oddział PTTK im. St. Jeżewskiego
W trakcie VI Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, obowiązuje odpłatny wstęp do neolitycznych kopalni krzemienia. Udział we wszystkich zajęciach edukacyjnych i pokazach jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mam nadzieję, że Autor tekstu zrobi relację z wystawy: "Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.