Facebook Google+ Twitter

Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia w Ostrowcu Świętokrzyskim

W dniach 18 - 19 lipca 2015 r. odbędą się Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia zorganizowane po raz czwarty przez Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Plakat IV Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimTradycyjnie w ciągu dwóch dni będą trwały warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Rezerwat Krzemionki odwiedzą czynni archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii eksperymentalnej z całej Polski. Pod ich okiem przy specjalnie zaaranżowanych stanowiskach na terenie zrekonstruowanej osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. myślistwa, obróbki surowców organicznych oraz miedzi, garncarstwa i tkactwa neolitycznego, a także kultury duchowej w pradziejach.

Gwoździem sobotniego programu będzie pokaz specjalny, przybliżający pradawne techniki ustawiania menhirów czyli ogromnych głazów, które już w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu pełniły funkcje związane z kultem zmarłych - informuje Kamil Stelmasik z Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wydarzeniu, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, będzie towarzyszyła promocja publikacji autorstwa dr. Jerzego Tomasza Bąbla oraz wykład "Krzemionki – ostatnie stulecie". Spotkanie z autorem rozpocznie się w sobotę, 18.07. o godz. 16.00.Rezerwat archeologiczny Krzemionki. / Fot. Krzysztof Krzak
Dla najmłodszych zostaną zorganizowane warsztaty bębniarskie połączone z zajęciami z budowy pradawnych instrumentów muzycznych. Ostatnim punktem sobotnich wydarzeń będzie projekcja filmu "Walka o ogień" w reżyserii Jeana -Jacquesa Annauda.

Natomiast w niedzielę (19 lipca) tradycyjnie zostanie zorganizowana wycieczka krajoznawcza. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem "Geopark Doliny Kamiennej" na trasie: Ostrowiec – Gagaty Sołtykowskie – Krynki – Wióry – Krzemionki. Odjazd z parkingu przy Kinie Etiuda (Al. 3 Maja 6). Dla chętnych wymagane są wcześniejsze zapisy tel. 41 330-45-50 lub mailowo sekretariat@krzemionki.info.

Plakat wystawy fotografii Leona Barszczewskiego. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimW niedzielne popołudnie zwiedzających organizatorzy zaproszą na otwarcie wystawy pt. "Leon Barszczewski (1849–1910) – fotograf XIX Samarkandy". Wystawa będzie poświęcona postaci polskiego podróżnika, badacza, odkrywcy i fotografa, który był twórcą Muzeum w Samarkandzie, w której mieszkał przez 20 lat. Właścicielem wystawy jest Igor Strojecki, prawnuk podróżnika. Wystawa prezentuje dokonania podróżnika, ilustrując je wykonanymi przez Leona Barszczewskiego unikalnymi zdjęciami krajobrazów, miast oraz mieszkańców rejonów, w których przebywał aż 20 lat.
Ważna informacja dla niezmotoryzowanych. Do Krzemionek będzie można dojechać specjalnym, darmowy autobusem spod sklepu LIDL. Autobus będzie kursował w następujący sposób: 18 lipca (sobota) – 10:30, 13:30, 15:30, 19 lipca (niedziela) – 11:30, 14:30. Podane godziny to czas odjazdu spod sklepu LIDL (os. Słoneczne 41).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Intryguje mnie wystawa prawnuka tego polskiego fotografa Samarkandy z przelomu XIX i XX wieku proszę na ten nie znany mi temat napisać ewentualnie szerzej to jakaś zupełnie rzadka sprawa to tak jakby byla wystawa o fotografie w Warszawie do 1910 roku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli dziś jest 16 lipca, to zaiste impreza zaczyna się pojutrze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To chyba już pojutrze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że tak daleko od Wrocka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No prosze jak wielu rzeczy mogę się w lipcu dowiedzieć w Ostrowcu wcześniej mi bardzo mało znanych!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.