Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzepki staruszek. Most Grunwaldzki we Wrocławiu ma 100 lat!

YanBi
YanBi
Most Grunwaldzki we Wrocławiu, 9 października 2010
Most Grunwaldzki we Wrocławiu, 9 października 2010
W wigilię urodzin najbardziej rozpoznawalnego symbolu Wrocławia, czyli wiszącego Mostu Grunwaldzkiego, Rada Osiedla Plac Grunwaldzki zorganizowała własnymi siłami skromną, ale bardzo sympatyczną uroczystość.

Jutro, 10 października, minie 100 lat od uroczystego otwarcia Mostu Cesarskiego (Kaiserbrücke), który po wojnie i odbudowie nazwano Mostem Grunwaldzkim. Rada Osiedla Plac Grunwaldzki przygotowała program rocznicowych obchodów. W pobliżu mostu przygotowano okolicznościową wystawę i usytuowano małe podium dla gości, którzy przemówili do zebranych wrocławian. Dr Jacek Ossowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, opowiedział o historii mostu, kondycji tuż po wojnie, kolejnych remontach i jego znaczeniu dla miasta.

Konsul Niemiec, pani dr Annette Bußmann, nawiązała do tragicznej wojennej przeszłości miasta. Wspomniała postać księdza Paula Peikerta, w latach 1932-1946 proboszcza widocznego w oddali kościoła św.Maurycego, który spisywał relacje i własne refleksje z dni oblężenia Wrocławia. Kapitulację Niemiec w 1945 roku przyjął słowami: "Wojna, niech Bogu będą dzięki, się skończyła".

Pani konsul podkreśliła znaczenie mostu dla dziedzictwa kultury europejskiej i ciągłości historii myśli technicznej. Nawiązała do wystawy w Muzeum Architektury, z okazji 100-lecia uczelni technicznych we Wrocławiu.

Jego Magnificencja Rektor Politechniki Wrocławskiej, pan prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, wspomniał o równolatku Mostu Grunwaldzkiego czyli Politechnice Wrocławskiej, która mieści się w odbudowanych ze zniszczeń wojennych obiektach byłej Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej. Inauguracyjny wykład w Technische Hochschule miał miejsce w listopadzie 100 lat temu.

Po części oficjalnej można było porozmawiać o historii mostu z panem Edmundem Całusem, obejrzeć obrazy inspirowane tematyką wrocławskich zabytków oraz przygotowaną wystawę faktograficzną. Na dużych plakatach umieszczono ważne informacje o moście oraz archiwalne i współczesne zdjęcia.

Dzieci rozpoczęły malowanie farbkami obrazków na temat mostu lub kredą wprost na chodnikowych płytach.Most został udekorowany balonikami, jak przystało na imprezę urodzinową, dokonano także symbolicznego otwarcia i przecięcia wstęgi wspólnymi siłami zaproszonych gości.

Poranne uroczystości w słoneczny, chociaż mroźny poranek, poprowadziła Wanda Ziembicka, znana i lubiana wrocławska dziennikarka. Z dużą kulturą i poczuciem humoru wprowadziła sympatyczną, prawie rodzinną atmosferę na tych szczególnych urodzinach ciągle krzepkiego 100-latka czyli Mostu Grunwaldzkiego

Tylko wrażliwe ucho mogło wychwycić nutę żalu, że do organizacji imprezy nie przyłączyli się inni... Można wysnuć refleksję, że z Mostu Grunwaldzkiego korzystamy globalnie, ale świętujemy już tylko lokalnie. W tak dużym mieście są rocznice mniej lub bardziej ważne i władze miasta różnie obdzielają je swoją uwagą.

Dla mnie jest to most, który nie tylko jest symbolem Wrocławia i spina dwa brzegi Odry. On spina także przeszłość z przyszłością i dlatego Radzie Osiedla Plac Grunwaldzki za podjętą inicjatywę należą się duże brawa.

Na niedzielę, na godzinę 20. zaplanowano pokaz ogni sztucznych.

Zainteresowanym historią Mostu Grunwaldzkiego polecam rzetelnie opracowany artykuł na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Most Grunwaldzki ma już 100 lat!

Można tam zobaczyć ryciny innych projektów mostu, zgłoszonych do konkursu rozpisanego w 1905 roku. I dowiedzieć się, że, cyt.: "Spośród sześciu projektów pierwszą nagrodę zdobyli Robert Werauch (konstruktor) i Martin Mayer (architekt). Projekt wykonawczy mostu stworzyli wrocławscy inżynierowie Alfred von Scholtz i Ginter Trauer."
Można też przeczytać ciekawostkę, że przez most, cyt,:"przejechało w ciągu 100 lat ponad 300 milionów pojazdów. Dziś, co dzień, przez most przejeżdża 30 tysięcy pojazdów".
***
Fotorelacja z wystawy 100-lecie uczelni technicznych we Wrocławiu 1910-2010- zdj. Janina Bieleńko
***
Ważne!
Paul Peikert, ur. 1 października 1884 w Langendorf ob. Bodzanów, zm. 18 sierpnia 1949 w Bredenborn w Westfalii) niemiecki duchowny katolicki, w latach 1932-1946 proboszcz kościoła św. Maurycego we Wrocławiu przy Klosterstraße (Klasztorna, dziś ul. Traugutta) nr 34, autor "Kroniki dni oblężenia Wrocławia 22.I -6.V.1945" - dokumentu, szczegółowo opisującego życie wewnątrz oblężonej przez Armię Czerwoną pod koniec II wojny światowej Festung Breslau - "Twierdzy Wrocław". (Wikipedia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto