Facebook Google+ Twitter

Krzesiny - F-16 będą latać po zmroku

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-10-11 09:22

Pod koniec października myśliwce F-16 stacjonujące w bazie w Krzesinach zaczną latać również po zmroku. Nie wiadomo jeszcze, w jakich godzinach, ale prawdopodobnie nie dłużej niż do 22.

Mieszkańcy Krzesin domagają się likwidacji bazy wojskowej / Fot. PAWEŁ MIECZNIKOznacza to, że mieszkańcy poznańskich osiedli i miejscowości położonych w pobliżu lotniska będą narażeni na jeszcze większy hałas niż dotychczas.

Nocne, a właściwie wieczorne loty, to kolejny etap szkolenia polskich pilotów obsługujących maszyny kupione od Amerykanów. Do tej pory latali oni tylko w ciągu dnia. Mieszkańcy osiedli położonych w okolicach lotniska spekulują, że termin jest nieprzypadkowy. Pod koniec miesiąca przestawimy zegarki na czas zimowy.

- Wcześniej zrobi się ciemno i loty będą mogły się odbywać już późnym popołudniem, na przykład około 17 - przypuszcza Juliusz Tyrakowski, jeden z mieszkańców domagający się odszkodowania za życie w hałasie. - Będzie jeszcze głośniej niż dotychczas. Ale dzięki temu więcej ludzi usłyszy te samoloty. Do tej pory ci, którzy rano wyjeżdżali do pracy, nie znali tego problemu.

Juliusz Tyrakowski ma nadzieję, że już niebawem uda się skrzyknąć kilka tysięcy ludzi z Poznania i okolic, którzy zażądają od wojska i władz likwidacji bazy w Krzesinach. Do tej pory, jak mówi, rozmowy na temat uciążliwości wojskowej placówki były prowadzone „zbyt grzecznie”.

- Planujemy, że F-16 będą startować już po zachodzie słońca. Nie przewidujemy, by latały nocą, bo dla celów szkoleniowych nie jest to potrzebne - przyznaje kapitan Marcin Rogus, oficer prasowy 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Rodziny mieszkające w pobliżu lotniska czekają nie tylko na wieczorne loty, ale także na wyniki pomiarów hałasu przeprowadzanych na zlecenie wojska. Chcą wiedzieć, jaka jest jego skala i czy mogą domagać się odszkodowań. Dokument miał powstać do 15 lipca tego roku, ale Wojskowy Zarząd Infrastruktury w Poznaniu nie dotrzymał terminu. Został za to ukarany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Ma zapłacić 10 tysięcy złotych grzywny. Pomiary hałasu mają być gotowe w październiku.

Władze Lubonia postanowiły nie czekać na te wyniki. Gmina przeprowadziła pomiary na własny koszt. Okazało się, że w kilku miejscach miasta znacznie przekroczono normy hałasu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.