Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11707 miejsce

Krzeszowice chcą zachować urok uzdrowiska

W środę 24 lutego w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach została podpisana umowa na dotację prac rewitalizacyjnych centrum Krzeszowic. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, zakończą w 2012 roku.

Podpisywanie umowy na dotację prac rewitalizacyjnych centrum Krzeszowic.Od lewej strony:Wicemarszałek woj. małopolskiego Wojciech Kozak, Marszałek Marek Nawara, burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl, skarbnik gminy Krzeszowic Beata Banach / Fot. Archiwum UM KrzeszowiceDzięki dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 gmina Krzeszowice otrzyma ponad 9 milionów złotych na rewitalizację centrum miasta. Ze strony samorządu województwa umowę podpisali marszałek Marek Nawara wraz z wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem, ze strony gminy burmistrz Czesław Bartl oraz skarbnik gminy Beata Banach.

Podczas uroczystego podpisania umowy marszałek Marek Nawara podkreślił znaczenie dla zrównoważonego rozwoju Małopolski podnoszenia potencjału gospodarczego i atrakcyjności inwestycyjnej przez mniejsze ośrodki miejskie. Marszałek Nawara zwrócił też uwagę na zachowanie charakteru wypoczynkowo - rekreacyjnego centrum miasta i kompleksowe podejście do funkcji przypisanych strefom w mieście. Do dawnych funkcji handlowych miasta Krzeszowice, Rynek W Krzeszowicach / Fot. Archiwum UM Krzeszowicew tym słynnych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów poniedziałkowych targów, gmina chce dodać to, co dzisiaj zachęca turystów i osoby lubiące aktywny wypoczynek do przyjazdu w konkretne miejsce. Takim atutem mają być atrakcje turystyczne i baza sportowa, sąsiadujące z zabytkowym centrum miasta i interesującą okolicą, z trzema jurajskimi parkami krajobrazowymi, zlokalizowanymi w gminie. W obszarze objętym Programem Rewitalizacji już w latach 2008 - 2009 powstały nowe obiekty sportowe i duży plac zabaw, we wrześniu oddane zostanie nowe przedszkole samorządowe o ciekawej i nowoczesnej bryle, zaczęła się przebudowa miejsc parkingowych w centrum miasta. Odnowiono kilka obiektów zabytkowych, a w planach jest też nowe zagospodarowanie parku, sąsiadującego z Rynkiem i bulwaru spacerowego wzdłuż rzeczki Krzeszówki. W ciągu trzech lat ponadto ma powstać basen rekreacyjno - rehabilitacyjny, uzupełniający ofertę wypoczynku w gminie. Rozpoczęcie prac w samym centrum miasta przewiduje się na wiosnę tego roku. W miarę postępu poszczególnych etapów, ulice zyskają nowe nawierzchnie brukowe lub asfaltowe, a na głównej płycie Rynku, przewidzianej dla ruchu pieszego, powstanie nowa fontanna, którą będzie można wyłączać w razie organizowania imprez na płycie Rynku.

Rondo w Krzeszowicach / Fot. Archiwum UM KrzeszowiceWicemarszałek Wojciech Kozak oceniając ostatnie działania gminy uznał, że wśród 182 gmin w województwie Krzeszowice są tą gminą, która niewątpliwie mieścić się będzie niebawem w pierwszej trójce w Małopolsce. Dziękując za ciepłe słowa pod adresem gminy burmistrz Czesław Bartl przypomniał najważniejsze decyzje i działania, które doprowadziły do zwieńczenia sukcesem starań o dofinansowanie rewitalizacji centrum Krzeszowic. Zwieńczeniem uroczystości był akt podpisania umowy, który otwiera nową kartę w rozwoju całej gminy. Jak poinformował mnie sekretarz gminy Krzeszowice Jan Bereza: -Władze miasta i mieszkańcy
chcą, aby poprzez rewitalizację podkreślić uzdrowiskowy charakter naszego miasta. Odnowione ulice i Rynek powinny przyciągać coraz liczniejszych turystów z sąsiednich aglomeracji - krakowskiej i śląskiej. Warty zobaczenia jest szczególnie zachowany do dzisiaj urbanistyczny układ uzdrowiska z parkami w samym centrum miasta.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Pani Inko mieszkałem 6 lat na Mazurach, znam ten wspaniały zapach lasów, łąk i smażonych rybek.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna sprawa muszę się zastanowić !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Organizuję/ Jeśli zdrowie pozwoli/ wiosenne spotkanie dziennikarzy obywatelskich Ww Ojcowie i w Krzeszowicach i oczywiście wszystkich chętnych zaproszę .Proszę o wstępne zgłoszenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla wszystkich i specjalnie Andrzeja Kubasa - Przed przyjazdem koniecznie zajrzyj na strony:http://www.krzeszowice.pl/, http://dolinainformacji.pl/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=7, http://www.gminyturystyczne.pl/?id=pokaz&list=451, http://www.forum.man.pl/informator/miastmalop.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Lesław ...to ciekawa sprawa ta rewitalizacja...Wadowice moje miasto też podpisało umowę na przebudowę Rynku. Napisałem o tym na W24...zapraszam. To potrzebne inicjatywy...pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.02.2010 19:45

Andrzeju - Ełk , Ryn , Giżycko to miasta i miasteczka z klimatem który znika .Im więcej osiedli , tym mniej klimatu ...znasz te słowa?
Leśny szlak wśród starych drzew
Zapach żywicy i ptaków spiew
W małym miasteczku rozbrzmiewa dzwon
Przed laty właśnie tam był mój dom
To Mazury w snach szumiące
To Mazury w duszy drżące
Tu sie kończył i zaczynał świat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najwyższa pora! Miałam okazję obserwować, jak w ciągu kilkunastu lat zmieniały się Niepołomice - to było jak historia Brzydkiego Kaczątka. Polska ma naprawdę ogromny potencjał turystyczny, ale musimy wyciągnąć nasze miasteczka ze stanu zaniedbania, przywrócić im blask.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.02.2010 18:51

Miło czytać o takich inicjatywach . Urok uzdrowiskowa zawsze będzie magnesem dla ludzi szukających wyciszenia .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie inwestycje cieszą. Ładne misteczko z pewnością przyciągnie turystów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

za PAP:
25 mln zł będzie kosztować budowa wiaduktu nad linią kolejową w ciągu drogi wojewódzkiej nr 79 w Krzeszowicach (Małopolska).Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo i płynność ruchu na trasie, która jest alternatywą dla płatnego odcinka autostrady A4.
Rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka poinformowała w czwartek, że wojewoda Stanisław Kracik wydał właśnie zezwolenie na realizację tej inwestycji drogowej.
Nowy wiadukt będzie miał 160 m długości i chodniki o szerokości 1,5 m. Po zakończeniu jego budowy stary obiekt, który jest w złym stanie technicznym, zostanie rozebrany. Dzięki przebudowie dróg dojazdowych poprawi się ruch na drodze nr 79 z Krakowa do Katowic. Inwestycja poprawi również komunikację w Krzeszowicach. Zostanie rozbudowany odcinek drogi krajowej nr 79, który łączy się z drogami gminnymi w tym mieście. W ramach inwestycji zostaną przebudowane zjazdy do prywatnych posesji. Obok linii kolejowej powstanie skrzyżowanie ul. Kościuszki z ul. Zimna Woda i Krakowską, które pozwoli wyeliminować niebezpieczny skręt w miejscu, w którym często dochodziło do wypadków.W ramach inwestycji przewidziano także budowę chodników, oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, a także ekranów akustycznych.Inwestorem budowy, której koszt wyniesie 25 mln zł, jest krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.Krzeszowice ostro idą do przodu.Polecam:http://www.krzeszowice.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.