Facebook Google+ Twitter

Krzewioróżka. Zanim kapeć stanie się bronią

W świecie owadów są takie, które budzą w człowieku już nie tylko niechęć, ale prawdziwe przerażenie

Krzewioróżka (Ctenophora flaveolata) / Fot. Artur HampelTakim gatunkiem może być całkowicie nieszkodliwy dla człowieka owad z rodziny koziułkowatych. Ta sporych rozmiarów muchówka ubarwiona jest na czarno z wyraźnymi jaskrowo żółtymi prążkami na odwłoku.

Ubarwienie ma za zadanie zapewne odstraszać drapieżniki, lecz przy spotkaniu z człowiekiem, owo ubarwienie może stanowić dla niej wyrok śmierci.

Ludzie nie znając gatunków, ich biologii i zachowań, bardzo często uśmiercają zwierzęta, które w ogóle nie stanowią dla nich zagrożenia. Kierują się często wielkością i groźnym wyglądem napotkanego owada i tym samym chętnie sięgają po przysłowiowego kapcia.Buczyna / Fot. Artur Hampel

Krzewioróżka (Ctenophora flaveolata), gdyż taką nazwę gatunkową nosi ta ogromna muchówka jest gatunkiem saproksylicznym, to znaczy takim, który do swojego rozwoju potrzebuje martwego, butwiejącego drewna.

Krzewioróżka (Ctenophora flaveolata) / Fot. Artur HampelDo krzewioróżki podobna jest inna koziułka a mianowicie Ctenophora ornata, która znajduje się na liście Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt a jej występowanie określone jest symbolem VU (gatunki wysokiego ryzyka, narażone na wyginięcie). Podobna jest również do niej Ctenophora pectinicornis. Wszystkie wymienione gatunki stanowią rzadkość w polskiej faunie. Występują nieliczne, co może potwierdzać fakt ich jednostkowych obserwacji.

Krzewioróżka bardzo chętnie zasiedla drzewostany bukowe, w których może znaleźć dla siebie właściwe warunki rozwoju. Mogą je stanowić dziuple, ale też rozkłądające się murszejące drewno, w których będą się rozwijały larwy.

W pełni wykształcone już muchówki w okresie wiosennym rozpoczynają swoje loty, zazwyczaj od kwietnia do czerwca . Można je spotkać przysiadające na murach domostw, gdzie odpoczywają lub wygrzewają się w pierwszych ciepłych promieniach słońca.

Badania naukowe wykazały, że dorosłe Krzewioróżka (Ctenophora flaveolata) / Fot. Artur Hampelkrzewioróżki bardzo chętnie odwiedzają kwiaty głogów i wydaje się, że nektar kwiatów tej rośliny jest przez te owady szczególnie preferowany.

Zatem co ten okazały owad potrzebuje do przeżycia? Wydaje się, że okazałych i zasobnych w zmurszałe drewno bukowych lasów, rosnących tu i ówdzie głogów oraz kapci znajdujących się tam, gdzie ich miejsce, czyli na stopach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Komary i muchy gnojówki, mięsówki. oraz mole. Jestem bezlitosna i nie żałuje kacia , pantofla, jeśli nie mam pod ręką muchoklapki. Bardzo sympatycznie autor przybliża nam świat owadów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko komary traktuję kapciem, choć rozumiem, że to też stworzenia boże i żyć chcą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Wy jakbyście potraktowali tego stwora??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.