Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13338 miejsce

"Krzyk" Muncha wrócił do muzeum w Oslo

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-21 21:21

Obraz "Krzyk" Edwarda Muncha powrócił do muzeum w Oslo. Dzieło zostało poddane konserwacji po tym, jak został skradzione w 2004 roku i odnalezione przez policję dwa lata temu. Podczas prac renowacyjnych okazało się, że pochodzi z 1910 roku, a nie jak sądzono wcześniej - z 1893.

Wersja pomarańczowa"Krzyku" oraz inny słynny obraz Muncha "Madonna" zostały ukradzione z Muzeum Muncha przez uzbrojonych sprawców w biały dzień na oczach zwiedzających w sierpniu 2004 roku. Dzieła zostały wycięte z ram i zniszczone przez złodziei.

"Krzyk", mimo naprawy, nadal ma uszkodzenia: w lewym dolnym rogu obrazu widać ślady wilgoci, a cała powierzchnia jest porysowana odłamkami szkła. Kilka z nich tkwi w płótnie. Obraz "Madonna" był przez złodziei pocięty na części, nadal widoczne są ubytki. .

Trzech mężczyzn oskarżonych o udział w kradzieży dzieł zostało skazanych w ubiegłym roku na kary do 8 lat więzienia. Dwóm z nich sąd nakazał zapłacić 122 miliony dolarów na renowację obrazów. Policja nigdy nie ujawniła, gdzie odnalazła dzieła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.