Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22145 miejsce

Krzysztof Beśka: Pozdrowienia z Londynu

W XIX wiecznej Łodzi ktoś morduje młode kobiety. Ich ciała okrutnie okalecza. Zajęta rozruchami robotniczymi policja zupełnie sobie nie radzi w tej sprawie. Do akcji wkracza prywatny detektyw. Czy uda mu się rozwiązać mroczną zagadkę?

 / Fot. fot. Dom Wydawniczy RebisPo „Trzecim brzegu Styksu”, „Pozdrowienia z Londynu” to kolejna część serii autora. Także i tym razem przenosimy się do XIX wiecznej Łodzi, w której dochodzi do makabrycznych zbrodni. Zamordowano dwie młode kobiety, a ciała okaleczono wycinając narządy rodne. Ponieważ dokonano tego z chirurgiczną precyzją o to zabójstwo policja podejrzewa kogoś z dużą wiedzą medyczną. Niestety policja zmuszona jest odsunąć śledztwo na dalszy plan, gdyż robotnicza Łódź właśnie przeżywa rozkwit socjalistycznego Proletariatu.

Częste strajki, rozruchy w mieście i demonstracje nie sprzyjają postępom w śledztwie. W Łodzi trwa chaos, nad którym trudno zapanować. Do akcji wkraczają Kozacy niejednokrotnie brutalnie pacyfikując demonstrantów. W tym czasie na jaw wychodzą kolejne zbrodnie popełniane przez zwyrodniałego mordercę.

Ponieważ sytuacja powoli wymyka się spod kontroli zapada decyzja o zaangażowaniu prywatnego detektywa, który za zadanie ma uporać się z tym przykrym śledztwem. Niestety zatrudniony w tej roli Stanisław Berg właśnie mocno przeżywa miłosne załamanie, co zdecydowanie nie sprzyja właściwej ocenie sytuacji.

Intryga goni intrygę, częste zwroty akcji zaskakują, co chwilę pojawiają się nowe wątki, przybywa morderstw. Wpleciona w XIX wieczną Łódź fabuła przybliża czytelnikowi sytuację polityczną tamtych dni nazwanych później „buntem łódzkim”. Zaglądamy wraz z autorem do domów publicznych, poznajemy kryminalny półświatek, ale i bogatych przemysłowców, którzy często nie potrafili poradzić sobie z otaczającą ich nową rzeczywistością. W tle widzimy carską policję i wojsko, które za wszelką cenę wprowadza porządek w mieście.

Autor w interesujący sposób nakreśla czytelnikowi postacie bohaterów przenosząc go w dawne czasy i powodując, że, gdy się czyta tą książkę po plecach przechodzą lodowate ciarki. Powieść Krzysztofa Beśki to zajmująca historia kryminalna z zaskakującym zakończeniem, która dedykowana jest szczególnie dla tych osób, które lubują się w tego typu literaturze. Autor zapowiada kontynuację cyklu w III tomie pt. Dolina Popiołów.

Książkę za recenzję poleca Wydawnictwo Rebis

Tytuł: Pozdrowienia z Londynu
Autor: Krzysztof Beśka
Stron: 424
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: Kwiecień 2014

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.