Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Candrowicz najmłodszym Łodzianinem Roku

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Krzysztof Candrowicz - Łodzianin Roku 2007
Krzysztof Candrowicz - Łodzianin Roku 2007 Mirosława Kasowska
Łodzianinem Roku 2007 został Krzysztof Candrowicz. To zaledwie 28-letni założyciel i dyrektor niezwykle prężnej placówki Łódź Art Center. Candrowicz jest najmłodszym laureatem w kilkunastoletniej historii tego plebiscytu.

Kim jest Krzysztof Candrowicz?
Urodził się w Łodzi. Skończył łódzkie XLIV Liceum Ogólnokształcące, które – jak wspomniał odbierając nagrodę – ukształtowało w nim lokalny patriotyzm. Candrowicz jest nie tylko dyrektorem bardzo prężnie działającego w mieście Międzynarodowego Centrum Sztuki, ale także pomysłodawcą i koordynatorem wielu projektów związanych z kulturą.

Niektóre z nich to przedsięwzięcia bardzo poważne, wymagające zaangażowania wielu ludzi, sił i środków. Chodzi tu m.in. o projekt Łódź – Europejska Stolica Kultury 2016 czy Photo Festival Union. To Unia Europejskich Festiwali Fotografii (jest ich 30), której Candrowicz jest założycielem. Poza tym tegoroczny laureat jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Impreza ta to jedno z największych wydarzeń fotograficznych na naszym kontynencie.

Sukcesy Candrowicza w tej dziedzinie nie są niczym dziwnym. Oprócz tego, że jest lokalnym patriotą to do działania w zakresie kultury jest doskonale przygotowany. Ukończył nie tylko socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, ale także podyplomowe studia Zarządzanie Kulturą w Perspektywie Integracji z Unią Europejską w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Był też stypendystą naukowym na wydziale ekonomiczno-socjologicznym na Uniwersytecie Macedońskim w Salonikach. Na pomysł, by Łódź ubiegała się o miano Europejskiej Stolicy Kultury wpadł właśnie tam. W Salonikach taki tytuł dla miasta wpłynął nie tylko na jego rozwój kulturalny, ale też na ożywienie gospodarcze. Odbierając statuetkę Candrowicz przyrzekł, że zrobi wszystko, żeby ta idea została zrealizowana.

Pozostali finaliści

W tym roku poza Krzysztofem Candrowiczem do tytułu Łodzianina Roku nominowane byli:
- ks. Jacek Ambroszczyk - dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej,
- Tisa Żawrocka-Kwiatkowska - założycielka i prezes fundacji Gajusz, działającej od 20 lutego 1998 roku, której celem jest wszechstronna pomoc przewlekle i nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom
- Marek Żydowicz - organizator festiwalu operatorów filmowych Camerimage.

Wielka Gala

Wszystkie te osoby zostały bardzo pięknie uhonorowane podczas Wielkiej Gali, która 9 lutego odbyła się w słynnym, XIX-wiecznym fabrykanckim pałacu Izraela Poznańskiego. Wchodzących gości witały dźwięki muzyki klasycznej granej przez czteroosobowy zespół. Nieco spóźnieni, bo po godzinie 18 w Sali Lustrzanej dziennikarze Radia Łódź rozpoczęli przedstawianie wszystkich finalistów.

Na telebimie zawieszonym nad stylową sceną kolejno ukazywały się portrety czterech osób zasłużonych dla Łodzi. Jednocześnie podawane były informacje na temat ich dokonań. Łódzką atmosferę wzmocnił fragment „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta czytany przez Jana Machulskiego - Łodzianina Roku 1998 i wieloletniego dziekana Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej. Artystycznym akcentem był też wielkiej klasy występ Ewy Bem, która nie tylko zaśpiewała stare i nowe piosenki, ale znalazła także wiele słów świadczących o jej sympatii dla Łodzi.

Jeszcze nie przebrzmiały słowa jazzowych piosenek, a zgromadzeni poznali laureata tegorocznej edycji plebiscytu. Po odebraniu statuetki, stojąc na scenie otoczonej donicami pełnymi żółtych tulipanów, pięknie mówił on o swojej miłości do Łodzi i dalszych planach związanych z
tym miastem. Podziękował też tym, którzy według niego, przyczynili się do jego sukcesu. Podczas oficjalnych wystąpień gratulowali mu go i powodzenia w przyszłości życzyli: wicewojewoda Krystyna Ozga oraz wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski.

Pozostałe osoby nominowane do tytułu Łodzianina Roku 2007 otrzymały
pamiątkowe dyplomy. Były też misternie ułożone, niezwykle oryginalne bukiety oraz - jak przystało na Wielką Galę – minuta dla fotoreporterów. Wieczór zakończył się bankietem. Dobre trunki i napoje oraz wykwintne dania goście spożywali słuchając jednocześnie muzyki klasycznej.

Plebiscyt

Zainicjowała go łódzka rozgłośna Polskiego Radia. W 1993 r. mieszkańcy Łodzi i województwa po raz pierwszy wybrali osobę, która w ich ocenie, przez swą inicjatywę i działania najbardziej zasłużyła na tytuł łodzianina danego roku. Kandydatów proponują łódzkie media, w tym roku: Radio Łódź, TVP o/Łódź, Polska Dziennik Łódzki, Radio Parada, TVI LODMAN i Echo Miasta. Finalistów wybiera komisja złożona z przedstawicieli organizatorów. Czytelnicy, widzowie i słuchacze głosują na wybraną osobę za pomocą internetu, infolinii oraz kuponów drukowanych w miejscowych gazetach. Dotychczasowi laureaci:

1992 - Jaromir Jedliński, Andrzej Ostoja-Owsiany, Andrzej Pawelec
1993 - Marek Markiewicz
1994 - Jerzy Kropiwnicki
1995 - Wacław Dec
1998 - Jan Machulski
1999 - Marek Edelman
2000 - Marcel Szytenchelm
2001 - ks. Piotr Turek
2002 - Piotr Dzięcioł
2003 - Tadeusz Robak
2004 - Marek Belka
2005 - Andrzej Niemczyk
2006 - Leszek Markuszewski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto