Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

774 miejsce

Krzysztof Kamil Baczyński uhonorowany w Dalmacji

Współautorzy: Mateusz Jarosz

6 czerwca 2015 roku na wyspie Šolta w Dalmacji została odsłonięta tablica upamiętniająca dwukrotny pobyt Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w miejscowości Nečujam.

Dom, w którym dwukrotnie w latach 1937 i 1938 przebywał Baczyński / Fot. B.FigurniakSpełniło się nasze marzenie, które zrodziło się dwa lata temu, kiedy wraz z kompozytorem Mateuszem Jaroszem po raz pierwszy stanęliśmy pod domem, gdzie Krzysztof Kamil Baczyński spędził pięć szczęśliwych miesięcy. Prawdopodobnie był to najszczęśliwszy czas w jego krótkim życiu. Byliśmy pierwszymi Polakami od czasu II Wojny Światowej, którzy stali pod tym miejscu ze świadomością, że to właśnie tutaj wypoczywał i tworzył wielki polski Poeta. Chodziliśmy w zamyśleniu po schodach, dotykaliśmy kamiennych ścian, chwytaliśmy za klamkę w powadze i w milczeniu. To było głęboko wzruszające i niezapomniane przeżycie. Wydawało nam się że trwa kilka minut, a jak się potem okazało minęła upalna godzina.

W odszukaniu domu pomógł nam Dinko Sule Ambasador RP w Republice Chorwackiej Maciej Szymański odznacza Dinko Sule. / Fot. B. Figurniak- poeta i malarz, który zna każdy zakątek Śolty i który - można powiedzieć "podał rękę " Baczyńskiemu angażując się głęboko w sprawę upamiętnienia tego domu. Za swoją pomoc i za działanie wspierające polską kulturę został uhonorowany przez polskie władze medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

6 czerwca 2015 roku, dzięki przychylności Chorwatów i zaangażowaniu Ambasady RP w Zagrzebiu oraz PTK Polonez, Baczyński został godnie uhonorowany w miejscu, które kochał i które nazwał „szczęśliwym”. Odsłonięto tablicę ku jego czci.

 / Fot. M.JaroszMoment przed odsłonięciem tablicy. / Fot. B. FigurniakPrzecinanie wstęgi. / Fot. B. Figurniak
.
Tablica z czytelnym napisem : Tu w latach 1937 i 1938 przebywał i tworzył Krzysztof Kamil Baczyński 1921 -1944 polski poeta poległ w Powstaniu Warszawskim. / Fot. B. FigurniakTablica ku czci K.K.Baczyńskiego. / Fot. B. FigurniakMoment odsłonięcia tablicy. / Fot. B. Figurniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

Wyobrażam sobie, jakie wzruszenia rodzą się u turystów, którzy znajdują ślad obecności Baczyńskiego na Solcie. To ciekawe, ale do poloników zalicza się m.in. tablice ale nie informacje o pobycie. Dlatego tablica jest niezbędnym znakiem pamięci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypominam sobie, że podobne chwile miały miejsce podczas Waszego koncertu w Elblągu. Jedna z uczennic wyznała, że przeżyła katharsis. Inne osoby nie znajdowały słów na określenie swoitego misterium, wyrażały uznanie. Były to spontaniczne i szczere reakcje, które przeczą rozpowszechnionym wyobrażeniom o tym, co trafia lub nie do młodzieży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, reakcja, jaką opisałaś, jest wymownym świadectwem. Trudno niekiedy zdać sobie sprawę z uczuć, doznań estetycznych. Popada się w oniemienie. To nadzwyczajny rodzaj kontaktu ze sztuką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adrianno, bardzo dziękujemy za te słowa i w piękny sposób ujęty jakże ważny temat.
A propos młodzieży - w trakcie jednego koncertu, po wykonaniu "Deszczy",
(jednej z części, której Mateusz nadał tytuł "Stojąc tak w szeleście szklanym"), kilka klas zgromadzonych na sali zamarło. Siedzieli zamyśleni, zapatrzeni jakby zahipnotyzowani.
Ja schodzę ze sceny, ktoś zaczął samotnie klaskać i dopiero wtedy rozległa się burza oklasków, jak to było po wcześniejszych piosenkach. Potem były długie pożegnania, podziękowania, rzeczywiście widzieliśmy, że spontaniczne i szczere. Na koniec usłyszeliśmy " To była najlepsza lekcja języka polskiego". Wiec czego chcieć więcej ? Piszesz o sukcesie - to jest właśnie dla nas kwintesencja sukcesu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uzupełniając informacje o odsłonięciu tablicy, podaję zainteresowanym link z dodatkową galerią na stronie :
baczynski-piesni.pl w dziale "WYDARZENIA"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, bardzo nas cieszy to, co Pani napisała. Bywa, że proza lub poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wymaga informacji biograficznych i bez nich można popełnić błąd w odczytaniu sensu. Spotkamy błędną interpretację jego wierszy. Za przykład może posłużyć wiersz pt. " Promienie" uznany jako erotyk dla Basi, a tymczasem jest to hołd oddany dzieciom spalonym w krematorium. Naszym zadaniem jest zasugerowanie poprzez wszystkie możliwe wyrazy, o czym pisze Poeta. Po wysłuchaniu "Promieni" podeszła kiedyś do mnie pewna dziewczyna i zapytała dlaczego muzyka i moje wykonanie przepojone było taką powagą, a chwilami smutkiem. Podarowałam jej płytę, bo z miłości do Baczyńskiego przemierzyła wtedy pół Polski, aby być na naszym koncercie. Wypowiedziała się podobnie jak Pani " Baczyński stał mi się jeszcze bardziej bliski ".Jest to dla nas zapłatą za włożony trud. Sam Baczyński pewne zdarzenia musiał szyfrować w swojej poezji i mimo, że jest ona dotąd aktualna i ponadczasowa, trzeba niekiedy "być blisko", aby znaleźć do niej klucz. On sam stał ponad wszelkimi podziałami i trwał w nadziei, że ten koszmar, który przybył z zachodu, a potem od naszych "wyzwolicieli" ze wschodu kiedyś się skończy. Baczyński nadal nie jest przez nas do końca "odszyfrowany". Są pewne wiersze - zagadki, których interpretacja może być dwojaka. Podczas okupacji zaginęło bardzo wiele śladów i dokumentów. Dotarliśmy wprawdzie do osób, które dopowiedziały nam wiele. Dzięki ich pamięci oraz ogromnej pracy pisarza Wiesława Budzyńskiego, Krzyś (tak między sobą go nazywamy) stał się nam bardzo bliski. Kiedy pomyślę, że po takiego człowieka przyszło UB (mimo, że od dawna nie żył) jest mi straszliwie smutno. Miejmy nadzieję, że kiedyś jego Poezja głośniej przemówi. Dziękujemy za gratulacje, także się cieszymy, tym bardziej, że są już pierwsze sygnały od Polaków będących w tym "szczęśliwym" miejscu. Serdecznie Panią pozdrawiamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A więc nie ma jeszcze podsumowania dyskusji? Może i dobrze.
Politycy rządzący i ci którzy chcieliby rządzić obecnie "wypychają" młodzież do pierwszych rzędów. Niektórzy widzą to specyficznie, twierdząc że to teraz zdecyduje się to co czeka przyszłe pokolenia Polaków.
Na przykład tak jak A. Maciarewicz
23 minuta; https://www.youtube.com/watch?v=MpEFgo61jFk
http://powiatlive.pl/polityka/15809-w-andrychowie-o-wygaszaniu-polski
https://www.youtube.com/watch?v=_ItElL84pbs
Ale teraz każda liszka swój ogonek chwali.

Czy o naszej tożsamości zdecydujemy już teraz poprzez czytanie niewątpliwie pięknych patriotycznych wierszy między innymi Baczyńskiego?

Niebawem młodzież wróci do nauki szkolnej, czego się będą uczyć, na jakiej poezji obowiązkowej czy nieobowiązkowej? Naszą dyskusje powinni przeczytać układający programy szkolne i nauczyciele. Jaki wiersz Baczyńskiego mogliby przeczytać uczniom na początku września?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tablica poświęcona Baczyńskiemu uświadamiać będzie, pobudzać do zainteresowania osoby, które się o nią otrą. Ciekawym tematem - wyzwaniem badawczym jest to funkcjonowanie pamięci dzięki takim znakom.
Sporo już anegdot opowiada się o funkcjonowaniu tablic upamiętniających pobyty Sienkiewicza w Vevey. Przez lata zdawały egzamin. Niekiedy zadziwiająco.
Mam nadzieję, że będą do Was docierać podobne historie z życia i się nimi podzielicie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak napisałam wczoraj, młodzież jest w stanie odczuć różnicę między kulturą wysoką a masową. Nie wszyscy, podobnie jak dorośli - intuicyjnie czują, że ta pierwsza jest głębsza, nieprzystająca do prozy. Niestety, niektórym nie jest dane to otwarcie - nie tylko na sensy złożone i na wysokie progi moralne miłości, poświęcenia, wyrzeczenia - ale choćby na zdolność odróżniania. Nie będzie tej zdolności, jeśli nie będzie w nurcie kultury takich zjawisk jak Ty - Basiu i Ty - Mateuszu. Doskonale to rozumiecie, że Wasz trud wypełnia lukę w obecnej naszej kulturze, bardzo palącą bo w perspektywie czasu tragiczną. To wbrew pozorom nie jest temat znany. Bywa - bywał na lekcjach powierzchnie, a w nurcie życia współczesnego jest wszystko, co go zagłusza, niweluje.
Macie szczęście tworzyć niezwykłe sytuacje, w jakich odradzają się przyschnięte lub zagłuszone uczucia wyższe.
Podziwiam konsekwencję, z jaką podążacie, nie ustajecie w pół drogi, ale idziecie naprzód, w dodatku w wielu kierunkach.
Gest, uhonorowanie tablicą Poety to tylko symbol - zewnętrzny znak - bardzo ważny w perspektywie czasu, cenny - ale najbardziej niezwykłe jest to, że jest on wyrazem autentycznego zaangażowania w odrzucany współcześnie temat, a często wyszydzany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Państwu postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego stała mi się bliska i chętnie, po latach znów powróciłam do jego genialnej poezji. Gratuluję uwieńczenia Państwa działań na tej "szczęśliwej wyspie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.