Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4645 miejsce

Krzysztof Komeda - dla mnie Krzyś, mówi o ojczymie Tomasz Lach

Krzyś, gdyby żył, miałby dziś 80 lat - tak mówi o swoim ojczymie syn Zofii Komedowej- Trzcińskiej Tomasz Lach, Prezes Stowarzyszenia Opieki na spuścizną Krzysztofa Komedy.

Tomasz Lach. Prezes Stowarzyszenia opieki nad spuścizną Krzysztofa Komedy. Syn Zofii Komedowej-Trzcińskiej. / Fot. fot. Krzysztof LachPanie Tomaszu, w jakim celu powstało stowarzyszenie?

- Zgodnie z nazwą, stowarzyszenie sprawuje opiekę nad spuścizną Krzysztofa Komedy. Powstało w 2010 roku, jednak prace archiwizacyjne trwają już kilka dobrych lat. Celem statutowym jest uporządkowanie bogatego archiwum. Pracy jest sporo, bo np. wiadomo, że Komeda napisał muzykę do 65 filmów, tymczasem nie posiadamy ścieżek dźwiękowych do 12 z nich. W ciągu ostatnich trzech lat stworzyliśmy zapis nutowy ok. 140 tzw. „prymek –fortepianówek” . Obecnie musimy je zapisać w formie partytury. Muszą się tym zająć muzycy z ogromnym doświadczeniem z pomocą muzykologów. Brakuje rzetelnej informacji o twórczości Krzysztofa.

Na rynku jest kilka pozycji ”plotkujących” o Komedzie. Marek Hendrykowski ze swojej książki pt. „Komeda” uczynił kompendium wiedzy o Krzysztofie jako człowieku i artyście. Jest to poprawna biografia, ale nie ma w niej informacji, jak powstawała muzyka.
Brakuje opracowania technicznego, które w sposób jasny i czytelny podpowie studentom- muzykologom i muzykom – jak Komeda tę muzykę pisał? Istnieje kilka prac magisterskich, które zamierzamy wykorzystać i opublikować. Zaproponowaliśmy również współpracę dwóm znanym muzykologom i mamy nadzieję, że taki „podręcznik Komedy" ukaże się najdalej za 1,5 roku.

W planach jest również współpraca z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz firmą Sony Music. We wspólnym projekcie chcemy zaproponować zagranie i nagranie muzyki Komedy czołowym pianistom grającym również jazz. Zadziwiającym jest fakt, że w Japonii Komeda jest drugim po Chopinie najchętniej słuchanym artystą europejskim.
Żeby jednak taka propozycja mogła zaistnieć, musimy przygotować partytury utworów. W tej chwili opracowaliśmy 40, a potrzebujemy ich ok. 100.

W najbliższych dniach zamierza Pan przekazać ogromny zbiór pamiątek po Krzysztofie. Komu?

- Uznaliśmy, że kolekcja zasługuje na umieszczenie w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Zawiera ponad 300 zdjęć, oryginalne zapisy nutowe, prywatne archiwum Zosi Komedowej. Już 29 kwietnia zbiory zostaną oddane do skatalogowania, natomiast oficjalne przekazanie, które jak mniemam będzie wydarzeniem kulturalnym, nastąpi na przełomie maja i czerwca tego roku.

Bardzo przychylny tej idei jest minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan Bogdan Zdrojewski.

Dzięki środkom ministerstwa powstało już wirtualne Muzeum Komedy.

Czytaj też: Czytaj też: Promocja książki "Komeda. Księżycowy Chłopiec" - zapraszamy!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy materiał. Będąc nie raz w Dwerniku i okolicach pokazywano mi siedlisko Pani Komedowej. A muzyka Komedy nie przemija. Zda się nabierać znaczenia ale nie patyny. Wciąż jest świeża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Bardzo ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomniał mi się wywiad z żoną artysty. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.polskieradio.pl/6/1020/Artykul/357177,Wspomnienia-syna-Komedy

Na powyższej stronie można posłuchać wywiadów Pawła Brodowskiego z Tomaszem Lach

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.04.2011 14:34

Ciekawy i taki ciepły artykuł, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Ula
  • Ula
  • 27.04.2011 12:58

Ciekawie napisane ! Zupełnie inne sojrzenie na Komedę . Brawo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepiekny artykuł opisujący Krzysztofa Komede z perspektywy nie tylko jego fana ale ubogacona o inne wazne informacje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.