Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20967 miejsce

Krzysztof Krauze, reżyser "Długu" i "Papuszy" nie żyje

24 grudnia 2014 roku zmarł Krzysztof Krauze, znakomity reżyser i scenarzysta, twórca takich filmów, jak "Dług", "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela" i "Papusza". Miał 61 lat.

Krzysztof Krauze, polski reżyser i scenarzysta. / Fot. Slawek's; wikipediaKrzysztof Krauze urodził się 2 kwietnia 1953 roku w Warszawie. Był synem aktorki Krystyny Karkowskiej. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi w 1976 roku. W latach 1978-1983 związany był ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, później ze Studiem Filmowym im. K. Irzykowskiego. Był członkiem Rady Programowej telewizyjnego "Studia Debiutów im. Andrzeja Munka" oraz Rady Artystycznej Studia Filmowego im. K. Irzykowskiego.

Był twórcą filmów dokumentalnych i fabularnych, wielokrotnie nagradzanych na polskich i zagranicznych festiwalach. najbardziej znane jego filmy to: "Nowy Jork, czwarta rano", "Dług", "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela" i "Papusza". Krzysztof Krauze dwukrotnie otrzymał Złote Lwy Gdańskie oraz Orły w najważniejszych kategoriach (dla najlepszego filmu oraz za reżyserię) za "Dług" i "Plac Zbawiciela", a "Mój Nikifor" zdobył Grand Prix w Karlovych Varach.

Był pierwszym mężem aktorki Ewy Sałackiej. Druga żona, Joanna Kos - Krauze, była współtwórczynią ostatnich filmów reżysera. Od 2006 roku Krzysztof Krauze zmagał się z nowotworem prostaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jaki ten Bóg jest łaskawy i sprawiedliwy... Ewa Sałacka też grubo przedwcześnie zakończyła swoje życie i to na dodatek w dramatycznych okolicznościach, gdyż zginęła od użądlenia osy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.