Facebook Google+ Twitter

Krzysztof Kwiatkowski nowym szefem NIK. Grupiński: jest wszechstronny i bezstronny

Poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski został wybrany nowym prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Były minister sprawiedliwości zastąpi odchodzącego z urzędu w sierpniu Jacka Jezierskiego.

Krzysztof Kwiatkowski odbiera gratulacje od innych posłów / Fot. PAP/Paweł SupernakPrawie 270 posłów "za" kandydaturą Kwiatkowskiego

Politycy wybrali Kwiatkowskiego większością 268 głosów, przeciw było 138 parlamentarzystów, natomiast od głosu wstrzymało się 39 posłów. Kandydaturę Krzysztofa Kwiatkowskiego poprała koalicja PO-PSL oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Poseł Platformy PO był jedynym kandydatem.

Kontrowersje wokół głosowania

Przed głosowaniem, kandydaturę Kwiatkowskiego rekomendował szef klubu PO Rafał Grupiński. Polityk zaznaczył, iż Krzysztof Kwiatkowski jest człowiekiem doświadczonym, zrównoważonym w swoich opiniach, znakomicie znającym prawo. Według parlamentarzysty Kwiatkowski to człowiek wszechstronny, a zarazem gwarantujący bezstronność w pełnieniu funkcji prezesa NIK.

Innego zdania był poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński, który zaznaczył, iż Kwiatkowski był członkiem Porozumienia Centrum, skąd – jak mówił toruński parlamentarzysta – został usunięty za tworzenie konkurencyjnych ugrupowań politycznych. Według Girzyńskiego był jedyny moment w karierze Kwiatkowskiego, kiedy miał rację i był po właściwej stronie. Zbigniew Girzyński zarzucił również Kwiatkowskiemu uleganie pokusie kariery.

Z kolej szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział, że wysyłanie polityka na szefa instytucji kontrolnej przez partię rządzącą, której spadają sondaże jest złą praktyką. Według Mularczyka Kwiatkowski jest merytoryczny, dobrze przygotowany i kulturalny, ale to nie ma znaczenia, ponieważ "tu chodzi o to, czy szef NIK – polityk Platformy – będzie skutecznie kontrolował rząd PO". Mularczyk dodał, iż klub parlamentarny SP ma co do tego wątpliwości.

Bogate doświadczenie mocną stroną polityka

Kwiatkowski ma 42 lata, jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1997-2001 był osobistym sekretarzem urzędującego wówczas premiera Jerzego Buzka. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprezydenta Zgierza i był odpowiedzialny m.in. za budżet i inwestycje miejskie. W latach 2006-2007 był wiceprzewodniczącym sejmiku województwa łódzkiego, a w okresie 2007-2011 senatorem (kierował senacką komisją ustawodawczą).

Od lutego do października 2009 roku był sekretarzem stanu, natomiast do października 2011 roku ministrem sprawiedliwości, ostatnim, który był jednocześnie prokuratorem generalnym (do końca marca 2010). Od 2011 roku jest posłem i przewodniczącym sejmowej komisji kodyfikacyjnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Nie rozumiem, skoro Kwiatkowski jest "wszechstronny i bezstronny", to dlaczego został zwolniony ze stanowiska ministra sprawiedliwości ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku
bo to Twój ziomek :)

Krzysztof Kwiatkowski to były członek Porozumienia Centrum . Jak tu piszą nasi znajomi ,PiS wygra wybory i koło się zamyka .I tak się kręci 24 lata :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwiatkowski przyjaciel sędziego Milewskiego, który dobrze sprawdził się jako człowiek na telefon. Bezpośredni kontakt telefoniczny posiadali politycy z najbliższego otoczenia Tuska. Kwiatkowski będzie "czyścicielem brudów" po Platformie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skąd Ty Elu czerpiesz tyle optymizmu...? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.07.2013 16:51

Nowy prezes będzie działał na zlecenie innej partii, taki schemat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dotychczasowy prezes NIK działał na zlecenie pewnej partii , która wskazywała tematy .
Pan Kwiatkowski dał się poznać jako świetny minister sprawiedliwości i taki będzie na stanowisku NIK .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.07.2013 16:14

Jest tak samo bezstronny jak bezstronny był Lech Kaczyński na tym stanowisku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk swego czasu popełnił duży błąd odwołując Kwiatkowskiego z ministerstwa sprawiedliwości i powierzając tę funkcje Gowinowi.Teraz przynajmniej częściowo go naprawił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.