Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20997 miejsce

Krzysztof Skórzyński: Gdy się traci rzetelność, pora żegnać się z dziennikarstwem

O dwóch odrębnych, a jednak zależnych od siebie światach, dziennikarstwa i polityki i o tym co należy zrobić, aby być obiektywnym dziennikarzem opowiada Krzysztof Skórzyński, dziennikarz Faktów TVN.

 / Fot. TVN FaktyKarol Andrzejewski: Co należy zrobić, aby być dobrym dziennikarzem?
Krzysztof Skórzyński: To jest fantastyczne, że jeszcze ktoś w tak trudnych czasach, chce się mierzyć z dziennikarstwem, mówię o studentach dziennikarstwa. Idzie na te studia i poświęca na to 5 lat. Trzeba dużo wytrwałości, trzeba bardzo dużo pracy, otwartego umysłu. To tak w największym skrócie, ale ten zawód się zmienia. Podstawowe formy dziennikarstwa, takie które kiedyś były, czyli prasa, radio, telewizja dzisiaj wypierane są przez szeroko rozumiany Internet, więc myślę, że dzisiaj przede wszystkim trzeba umiejętnie operować się w szeroko rozumianej blogosferze.

Czy potrzebne są do tego studia dziennikarskie, czy wręcz przeciwnie?
Kiedyś mój pierwszy pracodawca w gazecie powiedział, że prędzej zatrudni kogoś po naukach politycznych, socjologii czy filologii polskiej niż po dziennikarstwie. Nie, nie są potrzebne do tego studia dziennikarskie, mało tego jestem zwolennikiem teorii, że lepiej skończyć każde inne studia i wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie, a dziennikarstwa nauczyć się w praktyce.

A Pan jakie studia ukończył?
Jestem absolwentem nauk politycznych, ale studiowałem też dziennikarstwo.

Dlatego stąd tak dobra znajomość polityki i spraw politycznych w których jakby nie było jest Pan specjalistą.
Nie wiem czy jest to związane ze studiami, które skończyłem; jest to na pewno związane z moją pasją. Ja od 11 lat pracuję w zawodzie; zasadniczą część tego czasu poświęciłem na zajmowanie się polityką, przez wiele fantastycznych momentów politycznych mogłem przejść. Od afery Rywina przez aferę hazardową, wcześniej jeszcze aferę orlenowską. To jakby gdzieś głęboko we mnie siedzi, właśnie ta polityka. Kiedyś ktoś powiedział, że każdy dziennikarz, który zajmuje się polityką ma w sobie niespełnionego polityka. Nie, ja politykiem nigdy bym nie chciał być, natomiast dziennikarzem zajmującym się polityką, daj Boże jak najdłużej.

Czy trudno być obiektywnym jako dziennikarz polityczny? Każdy z nas ma swoje preferencje polityczne. Co trzeba zrobić, żeby zachować mimo wszystko obiektywizm?
Nie jestem frajerem, mam poglądy, chodzę na wybory, głosuję. Trzeba być sprawiedliwym i rzetelnym. Ten mityczny obiektywizm wydaje się mrzonką, natomiast sprawiedliwość i rzetelność jest faktem. Jeżeli człowiek w swojej pracy dziennikarskiej, wyłącza swoje poglądy i stara się sprawiedliwe przedstawiać rzeczywistość i w miarę możliwości jak najbardziej rzetelnie. To ja w ten sposób definiuję obiektywizm.

Czy praca dziennikarza w TVN i TVN24 to praca 24 godziny na dobę?
Dziennikarzem nie jest się tylko wtedy, kiedy się śpi. Nawet nie, mnie zdarza się w środku nocy budzić, bo mi jakiś temat przyjdzie do głowy i gdzieś go tam notuję, żeby następnego dnia sprzedać to na kolegium. To tak mówię z przymrużeniem oka, a zupełnie poważnie dziennikarstwo jest to taki zawód, który wymaga poświęcenia pewnie znacznie bardziej, niż inny. Ja nie wychodzę o godzinie 16 z pracy, nie wyciągam swojej karty, nie wkładam do zegara, nie robię 'tryy' i odkładam ją na swoją półkę. Po wyjściu z pracy, muszę przeczytać jeszcze bardzo wiele rzeczy, wieczorem w domu obejrzeć serwisy informacyjne, tak, aby być na bieżąco. Jest to zawód dla ludzi z pasją. To banalnie brzmi: dla ludzi którzy wiedzą, że w momencie kiedy wchodzą do tego świata to godzą się z tym, że będą poświęcać na robotę zasadniczą część swojego życia. Na czym będzie cierpiała rodzina, dzieci, żona itd. - pozdrawiam serdecznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.