Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16970 miejsce

Krzysztof Szala: Między kuchnią a pokojem

W Galerii „Na Strychu” halembskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej skończył się przed momentem wernisaż wystawy twórczości Krzysztofa Szali.

 / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara Podgórska
Mieszkający z Tychach malarz, grafik, animator kultury pokazał różnorodną, choć tylko niewielką kolekcję obrazów i rysunków. Tworzy, co wyznał we własnym mieszkaniu, między kuchnią a pokojem, bo domowy klimat i bliskość zony Małgorzaty – obecnej na spotkaniu oraz córek, najbardziej mu odpowiada. Maluje zresztą po to, aby jego prace cieszyły ludzi, aby zdobiły mieszkania i gościnne instytucje. Dlatego tez piękny, arabeskowy obraz kotów podarował rudzkiej bibliotece. / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara PodgórskaSpotkanie z artysta współprowadzili Bożena Jasnowska z MBP i Adam K. Podgórski z Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew. Dla artysty i gości zagrali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Rudzie Śląskiej: Julia Goik (flet, uczennica Grażyny Jurszy) i Michał Kuta (gitara, uczeń Małgorzaty Smol). Występy utalentowanych młodych muzyków, dzięki uprzejmości dyrektora szkoły Mirosława Krausego, stają się tradycją wernisaży organizowanych przez MBP i RTPD.

Oprócz liczebnego grona wiernych przyjaciół biblioteki przybyli zaprzyjaźnieni z Krzysztofem Szalą artyści; Ewa Prochaczek i Ryszard Til, Andrzej Sodowski, Sabina Pasoń, szefowa "Grupy Janowskiej”, Zdzisław Mikoda, Mirosław Pasewicz, udowadniając, że nie zasklepiają się jedynie w kręgu wydarzeń, które dotyczą ich samych, ale potrafią się cieszyć z satysfakcji przyjaciół „po pędzlu”.


 / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara PodgórskaKrzysztof Szala odpowiadał na pytania prowadzących, zaprezentował przygotowany wybór prac składający się z kilku wątków tematycznych: wenecjańskich, afrykańskich, folklorystycznych, kobiecych i... kolejowych. Potem podpisywał folderki i rozmawiał z uczestnikami wieczoru.

Zobacz PDF

Wystawa nosi tytuł "Czarno - białe i w kolorze". Potrwa do połowy marca. W jej przygotowaniu pomógł Bronisław Wątroba.

 / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara PodgórskaSzala od 24 lat uprawia malarstwo sztalugowe, głównie w technikach olejnej, akrylowej i mieszanej i decoupage. Lubi również rysunek tuszem. W czerni i bieli chce zachować miejsca i obiekty w takim kształcie, jakby oparły się przemijaniu. Stworzył imponującą kolekcję lokomotyw i parowozów, które często prezentuje na wystawach pod stałym tytułem „Tam, gdzie zatrzymał się czas...” Jest założycielem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Uczestniczy w wielu przeglądach sztuki, z których najwyżej ceni „Rudzką jesień artystyczną”, oraz słynny katowicki „ArtNaif”.

 / Fot. Barbara Podgórska  / Fot. Barbara PodgórskaCorocznie daruje swoje prace na aukcje charytatywne, na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także na rzecz fundacji: „Uśmiech Dzieciom” w Katowicach i „Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci” w Rzeszowie.

Jego obrazy i grafiki można spotkać w zbiorach prywatnych w Polsce oraz w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Tajlandii oraz w USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziekuję wszystkim za wiele ciepłych słów o mnie i wystawie w Rudzie Śląskiej, która dzisiaj się kończy...:( Mam nadzieję, że jeszcze wrócę z moimi pracami do tego jakże pięknego miejsca. Ruda Śląska i jej mieszkańcy, to piękne miejsce:))) Pozdrawiam wszystkich "Rudzian" i tych którzy pomogli mi przygotować wystawę w "Galerii na strychu". Autor

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję za ciepłe przyjęcie w Filii nr 18 MBP i cudowny koncert młodych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Rudzie Śląskiej. Na pewno ta wystawa nie miałaby miejsca, gdyby nie Adaś Podgórski, który namówił mnie do zaprezentowania moich prac. Cieszę się, że na wernisażu było wielu wspaniałych ludzi. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i zapraszam na kolejne wystawy.
Krzysztof Szala

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa relacja z wystawy. Prace również interesujące i można podziwiać, że to wszystko powstaje w domowych warunkach. Gratuluję i życzę Panu Szali dalszych sukcesów artystycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.