Facebook Google+ Twitter

Krzywa wieża atrakcją Szczecina

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-11 11:08

Nieraz tak mało potrzeba, aby wykorzystać turystycznie zastany stan posiadania, tylko trzeba umieć spojrzeć na niego inaczej, pod właściwym kątem, albo zgoła od nowa.

Krzywa wieża (Ratusz Staromiejski) w Szczecinie / Fot. Wincenty SadowskiMają Włosi swoja wielką atrakcję turystyczną: Krzywą wieżę w Pizie. W Polsce najsławniejszymi krzywymi obiektami są: krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich i krzywa baszta w Toruniu (torunianie nazywają ją krzywą wieżą w Toruniu). W Szczecinie też mamy krzywą budowlę - Ratusz Staromiejski, w którym na oko odchylenie od pionu ściany od strony Odry wynosi około 0,5 m.

Krzywy Ratusz Staromiejski z wiekszej perspektywy / Fot. Wincenty SadowskiHistorycy nie mogą dokładnie stwierdzić, kiedy powstała Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich. Prawdopodobnie jest pozostałością dawnego zamku, który miał istnieć jeszcze przed lokacją miasta, o czym świadczy zbudowana z kamieni najniższa część wieży. Część ceglana została przebudowana na przełomie XIV i XV wieku.

Na początku wieża spełniała rolę lochu głodowego, a od 1444 r. rolę miejskiej dzwonnicy. Nie wiadomo dlaczego wieża uległa pochyleniu, z dokumentów wynika, że nastąpiło to w 1598 r.
W 1977 r odchylenie wynosiło 1,98 m, obecnie wynosi 2,14 m.

Krzywy Ratusz Staromiejski w Szczecinie / Fot. Wincenty SadowskiKrzywa wieża (średniowieczna baszta) w Toruniu, została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku, jako 15-metrowa baszta obronna w systemie murów obronnych. Baszta pochyliła się już w średniowieczu z powodu piaszczysto-glinianego podłoża, na którym baszta została postawiona. Na przełomie 2006 i 2007 r. odchylenie szczytu wieży od pionu wynosiło 1,46 m.

Jeszcze jedna odsłona Krzywego Ratusza Staromiejskiego / Fot. Wincenty SadowskiRatusz Staromiejski w Szczecinie przebudowano prawdopodobnie ok. 1450 r., jego gotycką formę przypisuje się szczecińskiemu budowniczemu Henrykowi Brunsbergowi. Ratusz został zniszczony podczas oblężenia Szczecina przez wojska brandenburskie w 1677 r. W czasie odbudowy zburzono gotyckie szczyty, zastępując je barokowymi. Podczas alianckich dywanowych nalotów, ratusz podzielił los innych budowli na Starym Mieście. Ratusz Staromiejski odbudowano po wojnie przywracając mu pierwotny gotycki charakter.

Ciekawy jestem, czy ktoś kiedyś wykonał pomiary odchylenia od pionu naszego Ratusza Staromiejskiego. Jeżeli nie, to powinniśmy natychmiast nadrobić to niedopatrzenie i ogłosić wszem i wobec posiadanie Krzywego Ratusza jako szczecińskiej atrakcji turystycznej.
----
Autor: Wincenty Sadowski
http://www.mmszczecin.pl/
WS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Mieszkam w Szczecinie od urodzenia czyli dłuuuuuugo i pierwsze słyszę o " krzywej wieży ". Artykuł sprzed 6 lat ....może wieża się wyprostowała :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, ale wieży nie widzę, cudzysłowu też nie,

widzę natomiast, że jak zawsze państwo Sadowscy uparcie komentują /czytaj/ promują w ten czy inny sposób, tylko i wyłącznie siebie nawzajem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, mamy krzywy ratusz!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Wierzycki
  • Adam Wierzycki
  • 07.02.2012 15:26

Coś to mocno naciągane!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.