Facebook Google+ Twitter

Krzywa wieża w Ślesinie, a nie w Pizie

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-07-07 17:58

Wieża w kościele parafialnym w Ślesinie odchyliła się od pionu i musi być zrekonstruowana. Wkrótce pojawią się rusztowania, a górale zaczną odtwarzać drewnianą konstrukcję

Otrzymaliśmy pozwolenie konserwatora zabytków na remont i chcemy rozpocząć pracę jak najszybciej, bo wieża jest w bardzo złym stanie - informuje ksiądz Leszek Rybka, proboszcz ślesińskiej parafii.

Wieża kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja i Dobrego Ducha jest wprawdzie wiekowa (pochodzi z 1907 roku), ale do tak dużych zniszczeń przyczyniły się przede wszystkim ciężkie auta. Jeszcze niedawno w pobliżu świątyni przetaczał się bowiem cały transport samochodowy w kierunku Bydgoszczy. Po oddaniu do użytku obwodnicy ciężarówki omijają centrum Ślesinia, ale przez wiele lat doprowadziły do dewastacji stojących przy ulicy budynków. Odchylone zwieńczenie wieży doskonale widać, wjeżdżając do Ślesina od strony Konina.

Drewniana konstrukcja zostanie rozebrana, a na jej miejscu pojawi się świeże drewno. Na koniec dach wieży zostanie pokryty blachą miedzianą, która zastąpi dotychczasową blachę ocynkowaną. – Prace przy prostowaniu wieży rozpoczną się jeszcze w lipcu i przewidziane są na trzy miesiące – informuje proboszcz. Przy okazji tego remontu odnowiony będzie również jeden z parafialnych dzwonów, na którym zauważono pęknięcie i rysy. Wraz z pozostałymi dwoma zostanie podłączony do napędu elektrycznego.

ks. Leszek Rybka, proboszcz

Kościół jest zaledwie kilka metrów od ulicy, którą jeszcze do niedawna była główną trasą przelotową w kierunku Bydgoszczy. Być może ten ruch i bliskość drogi miały wpływ na zniszczenia.

Anna Pilarska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.