Facebook Google+ Twitter

Krzyż a przemiany społeczeństwa polskiego - debata akademicka w Gdańsku

Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową: Krzyż w procesach przemian centrum symbolicznego społeczeństwa polskiego, Gdańsk, 18–19 kwietnia 2011, Aula S 207 (ul. Bażyńskiego 4). Wstęp wolny.

Konferencja UG, Gdańsk 18-19 kwietnia 2011 / Fot. UG - J. Kornacki, J. ZdybelOrganizatorzy Konferencji, dr Magdalena Gajewska i dr Piotr Pawliszak z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, wezwali badaczy kultury do naukowej dyskusji na temat krzyża.

Odpowiedzieli pracownicy naukowi z ośrodków uniwersyteckich i badawczych z całej Polski, głównie z Warszawy i Gdańska, ale też z Łodzi, Lublina czy Torunia. Reprezentują oni różne dyscypliny naukowe, takie jak: socjologia, antropologia, architektura, semiotyka, politologia czy lingwistyka. Gościem honorowym będzie rosyjski filolog i semiotyk kultury prof. Boris Uspienski, którego wykład zainauguruje cykl dyskusji.

Zakres tematów, które podejmą uczestnicy, jest szeroki i dotyczy aktualnych zjawisk i wydarzeń zachodzących w kulturze i społeczeństwie, a koncentruje się wokół dwóch zagadnień: z jednej strony jest to krzyż i konflikty symboliczne (siła symboliczna krzyża w protestach społecznych i politycznych; konflikty o świeckość i sakralność sfer publicznych; krzyż jako narzędzie przemocy symbolicznej i oporu w sferze publicznej i prywatnej) oraz z drugiej – polisemia krzyża (zmiana symboliki krzyża w praktykach parareligijnych i religijnych; przekształcenia krzyża w przestrzeni sztuki – trendy i kontrowersje; ambiwalencje krzyża w kulturze popularnej).

Czytaj też: Czy można uniknąć wojny o krzyże w parlamencie?

W publikacji materiałów pokonferencyjnych (2011-12) zapowiedzieli udział naukowcy z Francji i z USA, których interesuje dynamika rozwoju polskiego społeczeństwa. Konferencja ma charakter otwarty.

Szczegóły: Konferencja UG

Program konferencji w pliku PDF

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

byly patriota.
  • byly patriota.
  • 10.08.2011 10:57

Narodzie!Narodzie!Na tym krzyzu wyciosanem rekami jezuity za moje grzechy Ty zostaniesz przybity.Syrokomla

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.