Facebook Google+ Twitter

Krzyż apolityczny

Słowa Bronisława Komorowskiego o przeniesieniu krzyża spod Pałacu Prezydenckiego wywołały wśród Polaków ostry spór. Koniec owego konfliktu może zależeć przede wszystkim od prezydenta Komorowskiego właśnie i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Po katastrofie smoleńskiej byłem pod Pałacem Prezydenckim, żeby oddać hołd parze prezydenckiej i pozostałym ofiarom wypadku. Obecność krzyża wśród składanych przez ludzi z całej Polski kwiatów i zniczy wydawała mi się czymś naturalnym. Po tym, jak skończył się okres żałoby narodowej, symbolizował on jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski, był też swego rodzaju pamiątką po tym, co działo się w kwietniu na Krakowskim Przedmieściu.

Prezydent-elekt stwierdzając, że krzyż powinien zostać przeniesiony spod Pałacu w inne, bardziej godne miejsce, choćby nawet nieświadomie, wywołał ostry konflikt dzielący Polaków na zwolenników i przeciwników usunięcia krzyża z placu. To, co działo się we wtorek, było czymś bardzo gorszącym, strasznym i niegodnym narodu polskiego. Wzajemne oskarżanie się Polaków, opluwanie księży, urzędników państwowych - Krakowskie Przedmieście nie powinno być świadkiem takiej awantury.

Dlatego, ażeby uniknąć w przyszłości podobnych zajść, Bronisław Komorowski tuż po zaprzysiężeniu powinien wyjść pod Pałac i pokazać kompromisowe oświadczenie. Powinna być w nim mowa o tym, że krzyż zostanie przeniesiony do kościoła św. Anny, ale dopiero wtedy, gdy na jego miejscu zostanie postawiona np. tablica pamiątkowa. Wystąpienie Komorowskiego z takim kompromisowym rozwiązaniem, świadczyłoby o tym,że rzeczywiście jest autorem wyborczego hasła "Zgoda buduje".
Również Jarosław Kaczyński powinien przystać na taki kompromis. Jeżeli tak zrobi, da przykład wielu obrońcom do zaprzestania walki i uszanowania tragicznej śmierci m.in. jego brata. Gdy już kompromis zostanie zawarty, prezydent Komorowski i prezes Kaczyński razem z księżmi powinien udać się na czele procesji, żeby pozostawić krzyż w godnym miejscu. Gdyby tak uczynili, pokazaliby, że "Zgoda buduje, bo Polska jest najważniejsza", a krzyż jeżeli jest już czyjąś własnością, to tylko Jezusa Chrystusa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.