Facebook Google+ Twitter

Krzyż w Sejmie i w centrum politycznego sporu. Oto jego "historia"

Krzyż wisi w sali sejmowej od 1997 roku. Przez trzynaście lat dyskutowano na temat jego obecności w Parlamencie. Dziś Janusz Palikot chce go zdjąć. Czy mu się uda?

 / Fot. PAP/Jacek TurczykObecność krzyża w życiu publicznym wzbudza wiele kontrowersji. Wisi on na sali obrad w Sejmie. Warto przypomnieć jego historię. Krzyż został zawieszony w nocy z 19 na 20 października 1997 roku przez posłów AWS Tomasza Wójcika i Piotra Krutulę. Krzyż ten leżał w czasie mszy świętej, w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszkę na jego grobie. Marianna Popiełuszko, matka księdza, przekazała go parlamentarzystom.

Przez prawie czternaście lat dyskutowano o obecności krzyża w przestrzeni publicznej ale dopiero w kampanii przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, zaczęły pojawiać się bardzo odważne postulaty Janusza Palikota podnoszące kwestię zdjęcia krzyża. Posłowie Ruchu Palikota twierdzą, że krzyż powinien zostać zdjęty z sali posiedzeń Sejmu, bo jego obecność dyskryminuje ludzi niewierzących oraz o innych, niż chrześcijańskie, poglądach.

Politycy zabierają głos

W ostatni czwartek, grupa posłów Ruchu Palikota złożyła do marszałka Sejmu wniosek o zdjęcie krzyża z sali obrad. "Ja bym doradzał przyjąć, że tak się ukształtowała tradycja w polskim parlamencie, uznać, że krzyż ma tam miejsce i zostawić" - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Aleksander Kwaśniewski. Głos byłego prezydenta należy uznać za wyjątkowy, ze względu na to, że jest głosem polityka związanego z lewicą. "Obronimy krzyż w Sejmie" - mówi stanowczo w rozmowie z KAI poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. W tej sprawie głos zabrał nawet premier Donald Tusk. "Byłoby absolutnym szyderstwem z hasła nowoczesne państwo, jakie Janusz Palikot bardzo stanowczym tonem wygłaszał jeszcze w wieczór wyborczy, by to ugrupowanie domagające się nowoczesnego państwa, zaczęło swoją karierę parlamentarną od wojny o krzyż" - powiedział na jednej z konferencji prasowych premier. "Ani przed 10 kwietnia, ani po 10 kwietnia, ten krzyż nikomu nie przeszkadzał, do tej pory" - dodawał wicepremier Waldemar Pawlak, również na konferencji prasowej.

Nawet jeśli PiS, PO i PSL bronią krzyża ze względów religijnych, to powodem ich stanowiska jest też pewnie wskazanie na Palikota jako tego, który jest zagorzałym wrogiem Kościoła, jako kogoś, kto jest niebezpieczny dla kształtowanego przez długi czas systemu wartości.

Kościół odpiera ataki

Co na temat postulatu RP twierdzi Kościół i związani z nim publicyści? "Kto chce usunąć krzyż z przestrzeni publicznej, ten chce wprowadzać własną ideologię nienawiści" - mówi przewodniczący episkopatu abp Józef Michalik. Z kolei publicysta katolicki Tomasz Terlikowski pisze na salon24.pl, że "świńskie ryje Palikota czy intelektualny bełkot nowej lewicy nie są w stanie zastąpić – i bardzo dobrze – symboliki i terminologii chrześcijańskiej". Ciekawa jest opinia ks. Adama Bonieckiego z "Tygodnika Powszechnego". "Jeśli jest się katolikiem, trzeba przyjąć, że nie w walce o krzyż w Sejmie polega piękno Ewangelii" - powiedział w wywiadzie dla najnowszego numeru "Wprost".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 03.11.2011 00:34

Pełna zgoda, panie Tomaszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu. Jeżeli nawet ktoś mieni się być katolickim dziennikarzem, to nie znaczy, że ze jest wzorowym katolikiem. Pan Terlikowski dawno już stracił u mnie zaufanie i szacunek po kilku bzdurnych wypowiedziach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam do udziału w ankiecie obok podobnego materiału: link

..

Komentarz został ukrytyrozwiń
antykrzyżowiec
 • antykrzyżowiec
 • 02.11.2011 11:06

Piszecie dużo o wierze, katolicyzmie itd, Zgadzam się, ale mnie to nie interesuje i nie chcę aby krzyż po raz kolejny był wykorzystywany dla politycznych rozgrywe. Dlstrgo uważam, że krzyż w instytucjach państwowych nie powinien się znajdować. Najlepiej zdjąć go tak jak został powieszony, czyli pod osłoną nocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 02.11.2011 03:51

Dodam tylko, że mój szacunek stracił już dawno, i na pewno go nie odzyska.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 02.11.2011 03:50

>Ale pamiętajmy, że Chrystus, umierając na Krzyżu, nadał mu nowe znaczenie [...]

Panie Tomaszu, jednakowoż pragnę zauważyć, że pan Terlikowski jest bardzo szanowanym i ubóstwianym wręcz dziennikarzem w kręgach katolickich wierzących. Więc - jeśli wypowiadając się o krzyżu Chrystusowym używa słów takich jak zacytowane poniżej to urąga to nie tylko jemu, ale i krzyżowi. "Świńskim ryjom Palikota" zwisa to, co o nich pisze bądź mówi Terlikowski. Ale jemu nie powinno być wszystko jedno, co myślą o nim ludzie, którzy go czytają. Szacunek to wartość, którą łatwo stracić, ale trudniej odzyskać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Że nie wszyscy chrześcijanie, nie wszyscy katolicy postępują zgodnie z ewangeliczną zasadą miłości bliźniego, czego dowodem są nawet komentarze na tym portalu, to nie podlega dyskusji. Ale pamiętajmy, że Chrystus, umierając na Krzyżu, nadał mu nowe znaczenie, z Krzyża tez przebaczył swoim oprawcom, a wcześnie nauczając, kazał miłować nawet nieprzyjaciół. Więc dlaczego ten krzyż, który w naszej rzeczywistości historycznej, patriotycznej i duchowej ma szczególne miejsce, teraz zaczyna zawadzać? A może w związku z tym - idąc tropem rozumowania przeciwników jego istnienia w naszej przestrzeni publicznej - należy usunąć symbol krzyża z karetek pogotowia, zlikwidować PCK, urzędowo zmienić odznaczenia państwowe, i wojskowe, by nie było w nich symbolu Krzyża , np. Krzyż Wirtuti Militari?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Źródło: gazeta.pl
 • Źródło: gazeta.pl
 • 01.11.2011 22:42

Źródło: gazeta.pl Dzisiaj 22:41

Ocena: 1 0 To jest PiS:Pomyleni i Szkodnicy!
Oto przykład:
Maciej Maciejowski, warszawski radny PiS zamieścił na Twitterze kilka wpisów. W każdym, niecenzuralnymi słowami atakuje rząd i prezydenta. "Cywilny boeing jest przygotowany do lądowania na brzuchu a bombowiec TU154 nie wytrzymuje zderzenia z brzozą tak?!!!!!!" - napisał, jak twierdzi gazeta.pl, do Pawła Grasia radny. Po chwili dodał - "a teraz te szuje z PO będą piały jaki to wielki sukces ryżego" - zauważa gazeta.pl

Polityk skomentował też gratulacje, które prezydent złożył bohaterskiej załodze. "Miała być konf LOT ale to bydle musi sie podlansować, podziękuj swoim panom z Kremla pajacu" - napisał, jak twierdzi gazeta.pl Maciej Maciejowski. "Opóźnienie merytorycznej konferencji LOT aby mógł się lansować Komorowski to skandal" - pisał w internecie polityk. To nie koniec jego działalności. "Komorowski stracił okazję by siedzieć cicho i wstydzić się w skrytości ducha. W następnych dniach zobaczymy jak normalnie bada się wypadki lotnicze, jak nie działa się pod dyktando Kremla" - zauważył.

Internauci nie zostawili na nim suchej nitki, więc radny zaczął się tłumaczyć - pisze gazeta.pl. "Nie kumam, napisałem <<bydle>> i <<Pajac>> a pół netu pomyślało o urzędującym prezydencie... ciekawe signum temporis :-)" -napisał.

Źródło: gazeta.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Warto przypomnieć jego historię. Krzyż został zawieszony w nocy z 19 na 20 października 1997 roku przez posłów AWS Tomasza Wójcika i Piotra Krutulę. Krzyż ten leżał w czasie mszy świętej, w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszkę na jego grobie. Marianna Popiełuszko, matka księdza, przekazała go parlamentarzystom."...

Uważam, że TEN krzyż został sprofanowany poprzez "skrytopowieszenie"...:(
Nie postuluję Jego zdjęcia !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 01.11.2011 21:29

piszę po raz n-ty porąbać go na oczach moherów i spalić w kominku razem z biblią .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.